avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Activitate ngyanamaria

Activitate ngyanamaria

Răspuns la discuția plati cont blocat
facturi de la 50 000 lei n sus nu se pot plati cu banii jos. as aprecia daca as primi niste raspunsuri dn partea unor oameni care se pricep cat de cat
buna. am contul blocat ca urmare a unei executari. intrebarea mea este cum imi voi plati de acum inainte furnizorii , fiind vorba de facturi de ordinul zecilor de mii, neputand taia chitanta. daca fac depunere de bani in contul lor, ar fi ok din pct de vedere al contabilitatii? sau in eventualitatea unui control de la garda? multumesc
buna. fiind administrator de firma iar firma avand datorii, m am trezit cu executari silite pe persoana fizica. de la anaf si de la 2 creditori. intrebarea mea ar fi dupa cat timp apare perimarea pt executarea de la fisc si dupa cat timp la cea de la creditori. si eu cum aflu daca se mai intreprinde ceva impotriva mea. primesc de fiecare data ceva sau nu mi se aduce la cunostinta?
Răspuns la discuția contestatie executare
vreau sa fac contestatie si pt cei 500 lei pt ca nu vreau sa i mai platesc odata si si pt ca funizorul meu mi a umflat o factura cu suma de 6.300 lei. eu nu recunosc suma ceruta de el pt ca nu e reala si pe langa asta nu am nici o factura de la el pt suma pe care o pretinde.
ce ma sfatuiti sa fac? pt acea suma facturata in plus cred ca trebuie sa l dau in judecata, nu?
buna. am si eu o problema urgenta. urmeaza sa primesc somatia de la executor. intre timp am mai achitat 500 lei. vreau sa fac contestatie la executare. am vreo sansa de castig? astept cat mai multe pareri. multumesc
buna. am si eu o intrebare. urmeaza sa fac contestatie la o execurare silita. diferenta dintre suma ceruta de creditor si cea pe care trebuie sa o platesc este mica, 500 lei, si rezulta din plata facuta dupa ce a obtinut incuvintarea silita de la judecatorie. intrebarea mea este daca pt o suma asa mica as putea avea castig de cauza cu contestatia. si daca da, pana se finalizeaza contestatia eu voi mai achita din debit. pot dupa aceea sa mai fac o contestatie?
buna ziua
am si eu o intrebare.
un furnizor va incepe executarea silita impotriva mea. daca eu il chem in instanta,judecata,obiectul fiind o suma de bani facurata gresit si pe care el vrea sa o achit, mai ma poate executa silit pana nu se incheie procesul?
multumesc
Răspuns la discuția intrare in insolventa
buna seara
e un caz de insolventa cu reorganizare. ma aflu intr unproces de execurtare silita si nu pot achita toata suma deodata.
am si eu niste intrebari despre intrarea in insolventa. sunt srl, platitor de tva. intrebarea mea este daca imi declar starea de insolventa, mai platesc tva la stat? am si casa de marcat fiscalizata in regim de tva. daca intru in insolventa va trebui sa imi modific casa de marcat?
multumesc
Răspuns la discuția executare bilet la ordin
multumesc mult de raspuns. ma puteti lamuri va rog si cu contestatia la executare, ce inseamana mai exact? adica daca mi se accepta contestatia scap de tot de executare sau se va executa pana la urma suma corecta?