avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate paulgabi

Activitate paulgabi

Buna. Am o problema legata de o constructie noua (casa familiara)la care nu s-a respectar proiectul de constructie dar care a fost data in folosinta in urma cu 10 ani si trecuta si in cf.Darea in folosinta s-a facut dupa cei de la primarie a verificat imobilul respectiv si totul a fost ok.Anul acesta (luna aprilie)am fost somat si amendat de catre primarie pe motivul ca imobilul respectiv nu este conform cu proiectul,si mai cere intratea in legalilegalitate conform legi50/1991.Ce este de facut in aceasta situatie?
Buna , am Autorizatia de luare in folosinta emisa in baza avizului Biroului Finalizari Constructii care autorizeaza luarea in folosinta DEFINITIVA a imobilului.
Buna ,am o problema cu o casa care s-a construit dupa un proiect avizat ,dar la care nu s-a respectat proiectul cu privire la acoperis(sarpanta).Casa a fost data in folosinta in aug. 2002 conform actului de luare in folosinta si trecuta si in cadastru si in fisa de intabulare.Acuma am primit o somatie de la primarie in legatura cu aceasta nerespectare de proiect si am inteles ca sunt pasibil de o amenda destul de mare.Intrebarea mea este daca este posibil asa ceva dupa ce acele acta/proiecte au fost avizate .
In urma cu un an am fost angajat la o firma privata multinationala si am lucrat doar 3 luni dupa care am lichidat la cerere.Dupa lichidare la aproximativ 2 luni am cerut cartea de munca pentru reangajare la o alta firma,iar cei de la firma la care am fost angajat mau anuntat ca s-a perdut cartea de munca.Va rog dati-mi un sfat ce pot sa fac in aceasta situatie.
Va multumesc.