avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate maque

Activitate maque

Răspuns la discuția Executare silita
Contractul de fidejisiune este cu un creditor al firmei mele, nu are legatura cu banca. La banca ratele sunt achitate la zi.
CIne ar trebui sa faca contestatia la executare, eu sau sotia? Exista un termen pentru aceasta?

Multumesc.
Buna seara,

Am rugamintea de a ma sfatui in urmatoarea speta:
Detin impreuna cu sotia un apartament care este ipotecat la banca.
Eu sunt executat silit urmare a unui contract de fidejisiune. Am nevoie sa stiu in ce mod poate fi afectat apartamentul si bunurile din el, avand in vedere ipoteca care este pe inca 20 ani.
Executorul a efectuat un inventar al bunurilor din apartament, dar pot fi acestea executate, avand in vedere ca sunt bunuri comune? In plus la aceeasi adresa locuieste si mama mea.
Executorul nu a efectuat poprirea conturilor si nici a salariul, indreptandu-se exclusiv catre apartament si bunuri.

Ma puteti ajuta, va rog cu un sfat? Ce e de facut pentru a nu-mi executa casa si bunurile?

Multumesc.
Buna ziua,

Am rugamintea de a ma ajuta in urmatoarea speta:

Am avut calitatea de oponent-debitor intr-un dosar de opozitie la executarea cambiala. Dupa un proces de mai bine de 2 ani judecatoria a admis opozitia la executare cambiala si a dispus restituirea taxei judiciare de timbru si plata cheltuielilor de judecata de catre intimata, dupa ramanerea irevocabila a hotararii. Intimata a declarat APEL, insa Tribunalul Comercial a hotarat respingerea ca neintemeiat.

Cum trebuie sa procedez pentru a mi se restitui taxa de timbru judiciar ?
Pentru recuperarea cheltuielilor de judecata este necesar sa solicit investirea cu titlu executoriu a hotararii sau poate fi executata direct, avand in vedere ca intimata refuza plata?

Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Plangere impotriva NUP

Ce presupune aceasta etapa? Voi fi audiat din nou?
Procurorul va putea dispune din nou NUP, avand in vedera ca fapta nu este prevazuta de codul penal?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Plangere impotriva NUP
Totusi, nu exista nici o alta solutie?
Consider ca decizia instantei este nelegala, in primul rand datorita faptului ca plangerea a fost tardiv introdusa. Conform CPC, termenul este de 20 de zile, in acest caz plangerea a fost inregistrata dupa 30 de zile.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea speta:

In urma cu un an a existat o plangere penala impotriva mea.
Ca urmare a cercetarilor efectuate s-a dat solutia de neincepere a urmaririi penale. Ulterior petitionarul a efectuat o plangere impotriva rezolutiei de neincepere a urmaririi penale. Prim procurorul a decis printr-o noua rezolutie ca fapta nu este prevazuta de legea penala , astfel incat solutia de netrimitere in judecata este legala si temeinica.
Dupa 30 de zile de la aceasta rezolutie, petitionarul a facut o plangere impotriva rezolutiei procurorului la Judecatorie.
Judecatorul a dat urmatoarea solutie:
Hot.În baza art.278 ind.1 pct.8 lit.b Cod proc.penală, admite plângerea petentei SC.A-SRL, formulată împotriva rezoluţiei , desfiinţează această rezoluţie şi trimite cauza procurorului în vederea începerii urmăririi penale faţă de intimaţii ...


Spuneti-mi, va rog, la ce ar trebui sa ma astept, care sunt urmatoarele etape?
Exista vreo modalitate de recurs impotriva acestei decizii a judecatorului? Care este termenul in care se poate face o plangere impotriva rezolutiei procurorului?

Va multumesc.
Va multumesc pentru raspunsuri!
Am fost audiat de 2 ori si o data am fost chemat pentru a face o intelegere cu inculpatul, pe care am refuzat-o.
Totusi, cum ar trebui sa procedez in ceea ce priveste prejudiciul material? Ar trebui sa depun cerere la judecatorie, sau ar trebui sa mai astept?

Multumesc,
Buna seara,

Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea speta:

In urma cu noua luni am depus o plangere penala impotriva unui individ care mi-a rupt mana in parcare si mi-a vandalizat masina pentru ca i-as fi aruncat zapada pe masina. In urma examinarii medico - legale am primit 24 de zile de ingrijiri medicale, iar fapta a fost incadrata la vatamare si distrugere.
In plangerea penala am mentionat ca doresc sa ma constitui parte civila pentru a-mi recupera prejudiciul creat (reparat masina, cheltuieli medicale, absenta de la birou, pierderea unei conferinte, etc...).

Acum cateva luni am fost anuntat ca se va efectua o expertiza asupra certificatului medico - legal.
Atunci cand am solicitat, telefonic, de la politistul care acheteaza dosarul, informatii despre stadiul dosarului mi-a comunicat ca expertiza a fost finalizata si ca urmeaza sa finalizeze cercetarile si sa transmita dosarul la parchet.

Nu am primit nici o notificare scrisa. Cum as putea sa aflu stadiul dosarului?
Ar trebui sa depun o cerere de chemare in judecata pe civil sau se va deschide dupa ce plangerea ajunge la parchet? Cum pot obtine datele inculpatului, de la politie?
Care este termenul mediu de solutionare a unei plangeri penale?

Multumesc anticipat !
Buna seara,

Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea speta:

Am calitate de oponent intr-un dosar cu obiectul opozitie la executarea cambiala.
Mai exact in 2008 am emis 2 BO pe care le-am avalizat si au fost refuzate la plata in 2009 din lipsa totala de disponibil. Ulterior acestea au fost achitate cu chitanta. In 2011 am primit o somatie de executare cambiala a acestor BO pentru care am depus opozitie la executare impreuna cu dovada faptului ca respectivele bilete au fost achitate.
Ulterior prin intampinare creditorul mentioneaza ca ar trebui sa ii platesc si daune interese, specificate ce-i drept in contract, dar care insa cad in sarcina societatii (al carui administrator nu mai sunt).
Instanta a dispus dupa aceasta intampinare efectuarea unei expertize contabile al carui cost ar trebui sa il suport eu, in caz contrar se va anula solicitarea mea.

Avand in vedere ca obiectul dosarului este opozitia la executare cambiala si am demonstrat ca acestea au fost achitate, este normal ca instanta sa judece un alt aspect invocat de intimat si mai mult sa imi ceara sa platesc o expertiza care nu are nicio legatura cu obiectul dosarului. Imi puteti indica un art. care reglementeaza acest aspect? Mentionez de asemenea faptul a fost depusa de catre creditor o fisa de client in care se regasesc aceste plati

Multumesc,

Buna ziua,

Imi puteti spune, va rog, daca ANPC poate aplica o contraventie invocand prevederi ale legislatiei nationale pentru un serviciu prestat de o societate romana intr-o tara membra a uniunii europene pentru un consumatoru din tara respectiva.

Multumesc