avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 404 soluții astăzi
Forum Activitate inlineasofa

Activitate inlineasofa

Am urmatoarea problema : Un angajat i-a nascut sotia care nu lucreaza. El doreste sa isi ia concediu pentru crestere copil pana la 2 ani. Angajatul este obligat sa anunte angajatorul cu un preaviz pentru decizia asta? Daca da care este termenul de preaviz?
Perioada de acordare se stabileste de comun acord cu angajatul?
Daca angajatul nu este de acord cu perioada acordata de angajatorul cum se rezolva problema?
O societatea cu rezidenta in Romania doreste sa participeze la unTarg International de Mobila organizat in Romania de o societate cu sediul in Romania.
Poate sa faca plata in valuta catre societatea organizatoare targului? Factura este emisa si in lei si in Euro.
O societatea cu rezidenta in Romania doreste sa participeze la unTarg International de Mobila organizat in Romania de o societate cu sediul in Romania.
Poate sa faca plata in valuta catre societatea organizatoare targului? Factura este emisa si in lei si in Euro.

Răspuns la discuția Insolventa - Solutii
Buna ziua,
Va rog puteti sa ne trimiteti un model de intampinare pentru acest caz? Si tot ce este posibil sa contestam. De exemplu putem sa contestam ca Cererea creditorei nu a fost comunicata debitorei in conditiile art.33 al.1 din Legea nr.85/2006. De fapt, cererea creditorei a fost depusa in data de 23.04.2012, iar debitorul a primit o copie numai pe data de 02.05.2012?
Va multumim!
Răspuns la discuția Insolventa - Solutii
Am nevoie de un model de solicitare de respingere a cererii de insolventa intrucat sumele solicitate de un furnizor nu sunt reale.
Am nevoie de un model de solicitare de respingere a cererii de insolventa intrucat sumele solicitate de un furnizor nu sunt reale.
Dar se poate cere amanare cauzei în vederea angajării unui apărător?
Finante a depus o cerere de insolventa la societatea X si termen de judecata este pe data de 06.09.2012. Considerand ca societatea X a platit deja o parte din datoria catre Finante, societatea X poate sa cere la Tribunal un nou termen de judecata pentru a putea solutiona situatia cu Finante?
Am nevoie de un model de cerere de amanare judecarii cauzei mai sus mentionata.

Va multumim!
Discuție Subinchiriere
Societatea X închiriază un stand expozitiv de la societatea Y (societatea organizatoare de targuri, căreia îi facturează cu TVA (societatea Y a optat să factureze cu TVA). Ambele sunt persoane juridice române, înregistrate ca plătitori de TVA.
Societatea X vrea sa subînchiriaze standul expozitiv unei persoane juridice străine (din Italia) - facturându-i fără TVA.
Societatea X daca factureaza fara Tva la firma din Italia are dreptul să deducă TVA înscrisă pe factura emisă de societatea Y?
Dar daca este un contract ocazional de munca? De exemplu 30 ore pe luna?