avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 175 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters168570

Activitate ContSters168570

In cazul dizolvarii unui srl cu doi asociati pt nedepunere bilant, dupa pronuntarea dizolvarii am inteles ca se poate face recurs..orice persoana interesata poate face recurs..imi puteti explica ce inseamna acest lucru?Orice persoana interesata care nu are legatura cu firma..nu inteleg..si ce documente poate aduce acea persoana si in ce consta interesul acesteia de a nu se dizolva societatea?Va multumesc.
Răspuns la discuția dizolvare societate
Va multumesc pt raspuns...ma puteti lamuri ce fel de recurs poate face orice persoana interesata..nu inteleg...?orice persoana care nu este de acord cu dizolvarea firmei mele, dar ce acte aduce doveditoare..nu este de acord cu dizolvarea..de ce?si care este urmarea acestui fapt?
in cazul in care am primito decizie de dizolvare ( de la registru comertului pt nedepunere bilant ) pt un srl in care sunt asociat cu inca o persoana, amandoi avand 50% cu 50%, eu adminsitrator unic, cine poate face recursul dupa ce se pronunta dizolvarea?Eu nu sunt interesat sa fac recurs intrucat sunt de acord cu aceasta dizolvare, asociatul meu nu doreste dizolvarea.Este si el in masura sa faca recurs pt a nu se dizolva societatea, daca da care sunt termenele , in cate zile se poate face recurs de la pronuntare?
Răspuns la discuția dizolvare societate
..da, cam asta as dori insa nu stiu ce urmari sunt...dc asociatul meu poate face recurs dupa ce se pronunta dizolvarea...am inteles ca va fi desemnat un lichidator, cam cat ar costa si in ce consta?
avem o situatie de dizolvare a societatii srl (suntem doi asociati 50% cu 50%), pt nedepunerea bilantului la registrul comertului.Daca nu vom face recurs se va proceda la dizolvarea societatii?In cazul in care eu doresc dizolvarea societatii , eu fiind si administratorul in aceasta societate, asociatul meu poate face recurs?Daca da in ce consta acest recurs pe care l poate face si ce castig de cauza poate avea?Din ce m am informat orice persoana interesata poate face recurs...imi puteti explica ce inseamna acest lucru?
Răspuns la discuția retragere asociat
..nu am inteles..am dreptul sa le cesionez oricui fara acordul lui..eu as vrea sa le cezsionez si altei persoane..numai sa le cesionez..dar pot fara acordul lui?
Daca doresc sa ma retrag dintr un srl cu 50%, 50% actiuni, 2 asociati...asocitaul nu e de acord cu retragerea mea.Doresc sa apelez la instanta pt neintelegeri grave intre asociati..as dori sa stiu cat timp dureaza procesul firma isi mai desfasoara activitatea?
In cazul unul srl cu doi asociati 50%, cu 50% , eu fiind unul din asociati si in acelasi timp unic administrator ii pot plati celuilalt asociat actunile cu care a venit initial?Care este procedura?Trebuie ca el sa mi semneze pt acest lucru sau decizia o pot lua eu de a- i rambursa suma cu care a venit initial?
In cazul unui srl cu doi asociati 50% cu 50% , eu fiin administrator unic, pot cere suspendarea acativitatii fara acordul celuilalt asociat?Care poate fi procedura?
Buna ziua, Intr un SRL cu doi asociati 50% cu 50% din care eu administrator cu puteri depline, pot cere susendarea activitatii fara acodrul celuilat asociat?Va multumesc...In cazul in care celalalt asocait nu este de acord cum pot cere procedura de suspendare a activitatatii?