avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Activitate mi_simonet

Activitate mi_simonet

din pacate, brokerii fac deja asigurari suplimentare de sanatate prin astra asigurari (poate si alte societati de asigurari fac acelasi lucru) celor care nu stiu exact ceea ce se va intampla in sistemul de sanatate din romania. se intampla asta incepand din decembrie 2011. am vazut o astfel de polita ( a celor de la astra). prima de asigurare de 40 de lei a fost suportata de societatea de asigurari. deci pe persoanele care s-au asigurat nu i-a costat nimic. asta a fost modalitatea prin care multi au fost "pacaliti" de societatile de asigurari. mi se pare imoral sa faci asa ceva. dar.... moralitatea si corectitudinea nu prea isi mai are locul in tara noastra.
Au fost intradevar multe momente de criza pana in 2007 si puteam sa-mi dau seama de trendul de curs . Multumesc
odata cu cresterea cursului valutar al CHF, deja salariul meu este "mancat" de rata lunara la banca. am transmis bancii o notificare prin care imi declar incapacitatea de plata si am solicitat in acelasi timp analiza dosarului meu de credit si transmiterea unei oferte personalizate prin care si banca sa isi asume riscurile acestui credit. raspunsul lor... prezentati-va la sucursala bancii la care ati contractat creditul pentru refinantarea sau restructurarea creditului existent. problema mea este ca pentru restructurare se cere comision (250 Euro nenegociabil), iar eu doresc o diminuare de costuri ale creditului, in timp ce ei, prin acest comision, nu fac decat sa imi impovareze datoria pe care o am catre ei. ce pot face in continuare? deja sunt disperata si nu stiu cum sa ma descurc. multumesc pentru sfaturi.
PS. de ce oare nu se ia si in romania hotararea de inghetare a cursului francului elvetian ca si in ungaria? sunt oare alte interese? de ce nu sunt sprijiniti cei care au deja credit in franci elvetieni astfel incat, prin bunavointa bancilor dar si prin masuri stabilite chiar de catre BNR, toti cei care sunt nefericitii posesori ai acestor credite sa treaca mai usor peste aceasta perioada? ajutati-ma , va rog cu sfaturi. multumesc
Multumesc. Din pacate mi s-a spus ca acest comision nu poate fi negociat. As putea face ceva in acest sens?
Buna ziua.
Sunt nefericita posesoare a unui credit ipotecar in CHF. Fiind bugetara, cu probleme financiare, am solicitat ajutorul bancii in ceea ce priveste restructurarea creditului. Prima restructurare an facut-o anul trecut in 2010, pentru care mi s-a perceput un comision de 0.1% din soldul creditului. Am acceptat. Anul acesta, mai exact ieri, am fost din nou la banca pentru a cere din nou ajutorul bancii respective, pentru o noua restructurare. Am depus o cerere urmand ca zilele viitoare sa fiu sunata de reprezentantul bancii dupa ce analizeaza dosarul si cererea mea. Astazi am fost sunata, si mi s-a transmis ca voi putea face restructurarea, insa acest lucru ma va costa inca 250 Euro, iar pe o perioada de 6 luni voi plati o suma mai mica fata de suma pe care ar fi trebuit sa o platesc lunar. Acest comision va fi reesalonat pe toata perioada creditului, la fel diferenta de rata lunara. Este legal? Eu stiam ca pentru restructurare se ia un comision unic, adica, dupa parerea mea numai cel din 2010. Gresesc? Daca da, sfatuiti-ma ce sa fac. Multumesc.
Astazi am fost chemata sa semnez actul aditional la contratul de credit initial cf ord 50/2010. In acest act aditional exista in continuare "comisionul de administrare a creditului care reprezinta costul cu intretinerea si administrarea creditului si va fi platit de catre Imprumutat lunar, odata cu rambursarea ratelor de credit conform graficului de rambursare". In contractul initial acest comision era stabilit printr-un procent (0.4% stabilit la valoare soldului creditului). Acum se stabileste o formula de calcul... prin care .... surpriza ... conform graficului de rambursare.... ecesta este mai mare decat in contractul initial. Este legal? Cum pot rezolva aceasta problema? Mentionez ca actul aditional nu l-am semnat, decat l-am ridicat pentru a ma documenta asupra celor scrise.