avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate wizzard68

Activitate wizzard68

Multumesc !
Buna ziua tuturor !
In urma unei succesiuni dupa decesul sotului ,instanta stabileste cota parte de 13/16 din imobil pentru sotia supravietuitoare si 3/16 pentru fiica defunctului dintr-o alta casatorie care nu a locuit niciodata acolo.Imobilul a fost dobandit in timpul casatoriei cu sotia supravietuitoare care a solicitat instantei atribuirea definitiva a intregului bun motiv pentru care instanta a stabilit plata unei sulte coresp. cotei de 3/16 din valoarea imobilului pt. fiica defunctului .Desi a fost legal citata de mai multe ori fiica defunctului nu s-a prezentat in instanta declinand tot timpul invitatiile motivand ca este stabilita in strainatate de multi ani si nici nu solicita sulta .Au trecut mai mult de trei ani de la pronuntarea sentintei si ar trebui sa intervina prescrierea sultei .Intrebarea mea este daca pt acest lucru mai trebuie citata fiica defunctului pt declaratii sau renuntare la sulta. Cum trebuie procedat ?Multumesc !
Buna seara tuturor !
De vreo 2-3 luni sunt sunat pe telefonul fix (Romtelecom) aproape zilnic de o firma de recuperare creante care mai intai de toate imi cere sa le dau datele personale pt a ma identifica altfel discutia nu poate fi continuata.
Intreb despre ce este vorba si mi se spune ca ar fi vorba de o creanta la un furnizor dar nu poate sa-mi spuna ce furnizor pt ca refuz identificarea prin telefon .Adica dansii ar fi vrut sa le dau data nasterii si alte date personale. Le spun ca nu am cunostinta de vreo creanta la nici un furnizor si le spun sa ma notifice prin posta sau mail iar daca nu exista asa ceva voi veni cu un avocat la sediul firmei lor si am sa le fac plangere penala pt hartuire....Dupa care imi inchide brusc telefonul si iar ma suna din nou dupa 2-3 zile cu acelasi repertoriu....
Am aflat unde e sediul lor dar acolo nu este nimeni....
Un sfat ar fi de ajutor...Multumesc !
Vorbiti de abuz in serviciu al politiei...dar de abuzul dvs de a incala regulile de circulatie punand viata in pericol a dvs si a celorlalti participanti la trafic nu zice nimeni nimic.Intai revizuiti-va conduita in trafic si nu mai dati vina pe politie..aveti 3 incalcari ale codului rutier in care putea-ti sa provocati accidente cu urmari grave !!
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mai grav este ca fiecare isi face credinta proprie rezultata din intelesurile lui rationale...Copilul nu tre" expus nici la alte religii doar ca sa aiba experienta de viata asa cum spunea cineva pe aici ,ar putea fi chiar traumatizat..Am destui prieteni care si-au pierdut copii prin diferite secte si e foarte greu sa-i mai aduci innapoi..Omul in intelesurile lui lumesti s-a pervertit si s-a indepartat de Adevar uitand de D-zeu...Credem in stele ,planete ,horoscoape si alte prostii..Abia cand va ajunge in neputinta sau in cadere sau in fata mortii omul isi aduce aminte de D-zeu si ar vrea sa-l ajute atunci .Planetele nu-l mai pot ajuta si nici zodiile..Daca copilul e botezat ortodox lasati-l asa pt. ca botezul in Hristos e Adevar.,Stiu ca o sa produc controverse dar doamna va trebui cu orice pret sa remediati treaba asta ...Vorbiti cu un duhovnic iscusit sa va indrume pt ca riscati mai tarziu sa ajungeti in aceeasi situatie cu prietenii mei care si-au "pierdut" copii pe la adunarile altora.
Ar fi de folos montarea camerelor video pe bordul masinii (dash cam)..Eu am avut un accident usor iar cel care m-a lovit a fugit de la locul coliziunii. M-am prezentat la accidente usoare si am spus k am filmarile cu cel implicat..Politistul a dorit sa vada filmarile si s-a lamurit cine era de vina..In plus a identificat si nr de inmatriculare al fugarului .Din pacate in RO ele nu sunt acceptate ca probe intr-un proces in instanta .Inteleg k pe la rusi ar fi obligatorii montarea lor .La cum merg lucrurile in traficul nostru destul de aglomerat cu incalcari dese ale regulilor de circulatie si abuzuri ale politiei ,ar trebui si la noi legiferata montarea lor .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru cei 0,11mg/l in aerul expirat nu cred ca RCA-ul sotului va acorda vreo despagubire victimei.
Se va invoca culpa soferului pt conducerea sub influenta alcoolului chiar daca alcoolemia este sub pragul infractiunii. Mai bine va intelegeti amiabil cu victima.Succes.!
Fizica asta....Ar fi trebuit sa se electrocuteze si ceilalti utilizatori din bloc cand foloseau apa..ca doar nu curenta teava doar in locul ala..E absurd ce spuneti..Instalatiile din subsolurile blocurilor fie ca sunt pt iluminat sau prize sunt realizate la tensiunea de 24 vca prin transformatoare de separatie galvanica 220/24 v.Exista contoare de energie pt. parti comune adik subsoluri,holurile blocului,lifturi.Cel care utilizeaza iluminatul in boxe nu fura curent asa cum sustineti..El este contorizat la parti comune .Si daca cineva a tras fire de 220v ilegal in subsol si atingeau teava aia de apa se electrocuta lumea in casa cand foloseau apa..Atunci e problema mare si puteti sa faceti demersuri in acest sens..Solicitati un electrician autorizat ANRE sa va rezolve instalatiile alea .Contra unei sume ,evident.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
"Cedeaza Trecerea". La intalnirea acestui indicator, conducatorul auto este obligat sa reduca viteza si sa se asigure ca pe drumul prioritar nu circula autovehicule, si abia apoi poate sa patrunda in intersectie. Daca pe drumul prioritar circula alte autovehicule, conducatorul auto este obligat sa opreasca pentru a le acorda prioritate.Nu specifica nici ca e in depasire ala care circula pe drumul prioritar,nici ca vine din stanga sau dreapta sau mergea pe contrasens sau venea din cer..Este pe drumul prioritar si trebuie sa-i cedezi trecerea.Asta e legea.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai e foarte clar ..La intalnirea acestui indicator, conducatorul auto este obligat sa reduca viteza si sa se asigure ca pe drumul prioritar nu circula autovehicule, si abia apoi poate sa patrunda in intersectie. Daca pe drumul prioritar circula alte autovehicule, conducatorul auto este obligat sa opreasca pentru a le acorda prioritate. Nu se mentioneaza ca vine din dreapta sau stanga sau de sus din cer..Doar cedezi trecerea si atat.