avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Activitate nseitan

Activitate nseitan

Răspuns la discuția Ccc de la data nasterii
Buna ziua! Contractul a fost pe perioada nedeterminată, jumatate de norma. Copilul s-a nascut pe 18dec 2019
Răspuns la discuția Ccc de la data nasterii
Buna ziua! Problema mea ca eu cred ca ma incadrez, iar doamna de la ajpis ca nu. Nu gasesc articolul din lege care specifica ce persoane se incadreaza. Multumesc anticipat!
Se poate sa beneficiez de indemnizatia de crestere copil de la data nasterii, daca am realizat venituri din activitati independente si nu am achitat contributia optionala pentru concedii, de 1 %? In perioada 2015- dec 2018 am avut si contract individual de munca, care insa s-a incheiat inainte de nasterea copilului. Multumesc!
Buna ziua! Am si eu urmatoarea situatie: urmeaza sa nasc la jumatatea lunii dec. Pana la 1 dec 2018 am fost angajata cu jumatate de norma si am realizat si venituri pe pfi. In per oct-noiembrie am fost in concediu prenatal din contractul de munca, m-am reintors la munca intre 2-7 dec, apoi mi-am dat demisia. Intrebarea mea este: cand intru in concediu de crestere copil? Cu data nasterii sau dupa 42 zile de concediu postnatal. Multumesc mult!
sunt medic rezident. am nascut pe 31 ian 2011. am solicitat la unitatea sanitara la care sunt angajata plata unui salariu meiu pe unitate si mi s-a raspuns ca nu exsta baza legala pentru plata acestui salariu conform art. 1(2) din legea 330/2009, actualizata cu art.1(2) din legea 284/2010. nu sunt lamurita deloc, desi am citit si aceata lege. va rog sa ma ajutati! va multumesc anticipat.
avand in vedere ca se va schimba legea din 1 ianuarie 2011, stiti cumva daca mai este acordat acest salariu mediu pe unitate? am intrebat la mine la serviciu la inceputul aceste luni si mi s-a raspuns ca nu. este adevarat?
va multumesc
Răspuns la discuția reevaluare ipoteca
va multumesc pentru raspuns. in contractul de credit, referitor la garantie, nu este specificat decat faptul ca imprumutatul trebuie sa permita reprezentantilor bancii sa verifice scriptic si material garantia, ca banca nu impune subasigurarea imobilului si ca, contractantul poate sa aleaga daca subasigura imobilul la valoarea pietei.
am un credit de nevoi personale cu ipoteca obtinut in 2005. la momentul respectiv imobilul a fost evaluat la 106000 ron, valare care acoperea 133%din valoarea creditului prevazut in contract. anul acesta, dupa ce am reinnoit polita de asigurare pe suma asigurata initiala, mi s-a spus de la banca faptul ca impobilul a fost reevaluat (fara sa vina vreun evaluator la mine acasa), si ca trebuie sa fac asigurare pentru o suma asigurata mai mare cu aprox 40%. nu am fost ionformata in scris despre acest fapt asa cum prvede in contract. este legal sa imi ceara sa asigur imobilul la o valoare mai mare, desi valoarea initiala acopera clauzele prevazute in contract?
sunt pensionar. am inchiriat o camera din 2005 cu contract inregistrat la fisc, pentru care nu am platit cass. mentionez ca sotia nu a fost asigurata pe toata perioada 2005-2010. pensia mea depaseste valoarea chiriei incasate. sunt obligat in aceste conditii sa platesc cass?
poate beneficia un militar de concediu de paternitate prelungit daca are atestat de puericultura? daca da in baza carei legi? va multumesc anticipat.