avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate ioana.diana.cristea

Activitate ioana.diana.cristea

buna ziua,

Multumesc de materiale. nu am gasit insa o monografie cu ceea ce imi trebuie mie. la magazinul alimentar clientii sunt direct persoane fizice, deci nu mai trecem pe 411. toate marfurile au adaosul inregistrat la receptie. eu cand dau discount, el apare direct pe BF dat clientilor. nu stiu cum sa inregistrez Z-ul acesta care contine si discount. cumva trebuie sa-mi diminuez si 371 si 378, dar cu cat si cum? multumesc
buna ziua,
imi puteti spune va rog monografia in cazul urmator: un magazin alimentar, decat sa aiba perisabilitati, prefera sa dea discount la produse, pe care-l aplica pe bonul fiscal. cum inregistrez in contabilitate bonul fiscal? multumesc
buna ziua,
detin o alimentara, inscrisa in programul IMM, un SRL-D care a accesat fonduri nerambursabile pt stimularea afacerilor la tineri.
in ce conditii pot angaja ca vanzatoare o femeie care a iesit la pensie anticipat? care sunt taxele salariale pe care le plati pt ea?
va multumesc
buna ziua. cand si cum trebuie trecute ca si venituri in contabilitate fondurile nerambursabile primite de la AIPP? (prin programul de stimulare a business-ului la tineri de pana in 35 ani). unde as putea citi mai mult despre acest lucru? multumesc
buna ziua, am un pfa cu codul caen 6311. unde pot gasi detaliat ce tipuri de servicii pot sa prestez? ma intereseaza mai ales daca pot presta servicii de grafica a hartilor in programul AutoCad (un program de desing). multumesc!
Buna ziua, am urmatorul caz: am un SRL pe servicii IT. Singurul angajat este asocitul unic, care este plecat timp de 3 luni in Anglia pentru a implementa un soft acolo. La sfarsitul celor 3 luni, SRL-ul din Romania va emite factura catre societatea din Anglia. Pe aceasta perioada de 3 luni, angajatul poate beneficia de diurna? De asemenea i se pot deconta toate cheltuielile de deplasare si sedere acolo?
buna ziua. as dori sa ma clarificati cu urmatoarele 2 probleme:
1. sora mea si-a deschis un cabinet stomatologic si mi-a dat sa-i tin eu contabilitatea. o sa-i depun declaratiile pe certificatul meu. nu o sa-mi dea bani pt acest lucru. trebuie totusi sa am un contract de servicii contabile incheiat cu ea? chiar daca remuneratia nu exista?
2. acceasi problema ca mai sus, doar ca de data asta ma plateste (mentionez ca firmele sunt ff mici si eu nu am SRL pe servicii contabile). eu ca persoana fizica ce fel de contract trebuie sa inchei cu cineva la care-i tin contabilitatea? conventie civila? si atunci se platesc si taxe...? este vreo alta varianta? cf noii legi se poate tine contabilitatea la firme cu CA de pana in 35.000 euro de orice persoana cu studii economice
Răspuns la discuția chelt cu amenajare spatiu firma
Va multumesc de raspunsul exact
buna ziua. pe ce cont si cum trebuie inregistrate cheltuielile cu amenajarea spatiului unei firme? am inteles ca se amortizeaza pe perioada pe contractului de chirie. dar daca contracul de va prelungi la expirare, mai conteaza asta? cazul concret este urmatorul: am deschis intr-un spatiu in chirie un cabinet stomatologic. spatiul a trebuit renovat complet. va multumesc!
Răspuns la discuția Client rau platnic
Dar daca firma este deja lichidata, care sunt inregistrarile contabile din contabilitatea mea? ce fac cu TVA-ul facturat?