avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate pisicoasa

Activitate pisicoasa

As vrea sa stiu, daca vanzarea de baze de date cu emailuri care au fost publicate in siteuri romanesti (anunturi, matrimoniale, etc), este ilegala in romania
Daca da, care este sanctiunea si legea care prevede acest lucru! =D>
Sunt un mic producator de cd-uri audio in format mp3 cu opere ale unor autori romani. Cd-urile sunt inregistrate la ORDA si sunt realizate prin compresie - acesta fiind singurul procedeu admis de ORDA pe teritoriul tarii noastre . Recent am primit o propunere de a comercializa astfel de cd-uri si in afara tarii, mai precis in Italia.
Intrebarea mea este daca pot comercializa in Italia si cd-uri realizate prin ardere ( burn) la o masina pe care am achizitionat-o personal ?

Va multumesc anticipat
Andreea
Am luat o amenda pentru ca am intors pe linia continua in cuantul de 540 lei si 6 puncte penalizare.
Domnul agent de politie a uitat insa sa specifice ca pot achita contravaloarea a jumatate din amenda in termen de 48 de ore . Mergand la CEC sa o platesc doamna de acolo foarte draguta chiar m-a indemnat sa iau un indigo si sa scriu eu cu mana mea ca nu are nimic.
Datorita faptului ca am fost pusa in imposibilitate de plata si mi s-a incalcat dreptul conferit prin lege prevazut in art. 16 alin (1) si art 28 alin 1 din O.U.G. nr 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor l-am dat pe domnul agent in judecata.
Intrebarea mea este : am sanse sa castig =D> ??
Andreea