avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters170028

Activitate ContSters170028

Buna dimineata,
bunica sotului meu doreste sa ne treaca casa pe nume, cu conditia sa o ingrijim.
Sotul ei a decedat in urma cu 8 ani de zile. Casa nu este pe numele ei, nu a fost facuta succesiunea dupa decesul sotului.
Dansa mai are 3 nepoti. A avut 2 copii dar au decedat.
As dori sa stiu ce drepturi au ceilalti nepoti ai dansei, ce se intampla daca unul dintre ei nu vrea sa ne treaca casa pe nume?
Mentionez faptul ca de curand ni s-a aprobat un credit imobiliar prin programul prima casa. In cazul in care o sa fie pe numele nostru casa, ne poate afecta in vre-un fel?
Cat ar costa sa facem actele? Care sunt pasii?

Va multumesc
Răspuns la discuția inregistrari contabile
va multumesc din suflet pentru ajutor.
Buna ziua,
Am nevoie si eu de ajutorul vostru.
Am cumparat un sediu pentru firma, am facut credit bancar.
Cum inregistrez in contabilitate rata? banca isi trage lunar din cont banii, pe extras apar e rubrici : rata, dobanda, comision. Care sunt inregistrarile contabile care trebuie facute?
Va multumesc.
Răspuns la discuția spor vechime
Multumesc pentru raspuns.
Discuție spor vechime
Buna dimineata,

sunt angajata la o organizatie profesionala de 3 ani de zile (suntem 2 angajate).
As dori sa intreb daca avem dreptul sa primim si noi spor de vechime.
Este obligatoriu acest spor sau este la alegerea angajatorului daca il accorda sau nu.
Va multumesc.
Buna ziua,
vrem sa deschidem o taraba de legume - fructe in piata( PFA, neplatitor de TVA), ce declaratii trebuie depuse la finante, ce registre trebuie sa avem? cum functioneaza?
va multumesc!
Discuție declaratia 200
Buna ziua,
Sunt salariata si anul trecut am obtinut(pe langa salariu) un venit in baza unei conventii civile. Angajatorul a platit impozit, somaj si cas, a intocmit declaratia 112 si 205
Trebuie sa depun si eu declaratia 200?
Va multumesc.
Buna dimineata,
fisele fiscale aferente anului 2011 se depun pe discheta?
in cazul in care in 2011 am avut o angajata in conediu maternal, fisa fiscala pentru ea o depun cu 0 sau nu o mai fac deloc?
va multumesc
Pensionarii platesc impozit si sanatate?
Va multumesc
Discuție calcul impozit

Plati anticipate din impozit pentru veniturile din drepturi de autor

"Calculul impozitului se face prin aplicarea cotei de 10% la venitul brut din care se deduc contributiile sociale obligatorii"

Cum adica?
Trebuie sa calculez si impozitul la venitul brut?