avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Activitate Dasha

Activitate Dasha

Intrebare legata de calculul pensiei de virsta si aplicarea indicelui de corectie.
Am depus dosarul dupa implinirea 65 de ani. In noiembrie 2021.
Cu citeva luni mai devreme am facut cont pe situl CNPP si am observat ca-mi lipsesc stagiile pentru 12 luni din anii 2006 si 2007. Firma la care erau lipsa este suspendata. Am contactat fostul contabilul si CNPP ca sa rezolve problema.
In Decembrie am primit decizia de pensionare in care acele luni erau lipsa. In rest totul era calculat corect.Peste o saptamina dupa decizie am primit o scrisoare de la CNPP care acum continea stagiile pentru toate lunile corect. In Ianuarie 2022 am depus cerere de recalculare din motiv ca au parut noi date. In februarie am primit decizia de recalculare care contine inclusiv lunile lipsa cit si lunile 10 ,11 si 12 din 2021 (eu continui sa lucrez la privat). In recalculare pentru ultimele trei luni nu a fost aplicat indicele de corectie , ceia ce dupa cite stiu este corect. Dar la fel nu a fost aplicat indicele nici pentru lunile lipsa din anii 2006, 2007Dupa intelegerea me ar trebui sa fie aplicat indicele pentru anii 2006, 2007 altfel ar pune in situatii diferite diferiti pensionari in dependenta daca au fost erori in sistemul de CNPP sau nu , ceia ce este discriminatoriu. Remarc ca in decembrie nu am depus contestatie, la data primirii deciziei inca nu existau date suplimentare legate de lunile lipsa.
Va rog sa-mi spuneti daca e corect cum a fost facuta recalculare.
Si daca nu, cum trebuie sa procedez.
Multumesc
Am avut anul trecut de efectuat citeva expertize tehnico-economice pentru Comisia Europeana. Am primit remunerarea (nu e suma mare, in jur de 700 euro).
Trebuie depusa declarative la ANAF? Daca da, ce declaratie, ce capitol?
Multumesc,
Dasha
Am lucrat ca contabil in R.Moldova timp de 10 ani. Apoi am capatat cetatenia Romana, mi-am schimbat locul de trai in Bucuresti unde am lucrat ca contabil 12 ani. Acum mi-am scimbat locul de munca de la privat la o organizatie bugetara. As dori sa stiu cum se calculeaza in cazul meu vechimea in munca (pentru calculul sporului de vechime)? Se ea in consideratie si vechimea din R.Moldova? In baza carei legi/accord? Pot aduce certificat de vechime in munca de la ministerul muncii din R.Moldova.
Multumesc,
Dasha
In procesul verbal primit prin posta posibilitatea platii 50% era stearsa cu pixul de catre persoana care a scris acel process verbal.
Dar ma intereseaza mai intii :
1.E legal sa trimita instiintarea peste 4 luni si fara dovezi sau martori/
2. Care e procerdura de contestatie. Care ar trebui sa fie motivarea in contestatie?
Multumesc,
Dasha
Am primit prin posta(cu semnatura de primire) la mijlocul lui august o instiintare de la politie precum ca as fi parcat pe spatiul verde la sfirsitul lui martie (adica peste mai mult de patru luni) si sa ma prezint urgent la politie. M-am prezentat. Acolo mi-au luat copia buletinului. Peste patru zile am primit prin posta(cu semnatura de primire) amebnda de 200 RON. Sint sigur ca nu am parcat pe spatiul verde. E o parcare linga bloc, cu marcaje dupa care incepe un spatiu verde. Roata putea sa atinga earba dar nu puteam sa urc pe earba si nu aveam de ce. E sufficient psatiu in parcare. Procesul verbal a fost facut de politest fara martori. Si a fost anulata posibilitatea de a plti in 24 de ore 1/2 din amenda. M-am dus sa platesc si acolo mi-au spus ca ar trebui sa contest amenda. Ca trebuiau sa trimita prima scrisoare in 60 de zile.
Cum trebuie sa procedez? In baza carei legislatii.
Multumesc,
Dasha
Un prieten are are o firma de morarit in Romania si vrea sa importe griu din R. Moldova. Intreaba cind se plateste TVA si care este cota TVA pentru importul de griu din R.Moldova? Trebuie platit pina la momentul (sau in momentul) formalitatilor vamale la hotar? Exista cerinte sau facilitati speciale pentru o astfel de tranzactie?
Cu stima,
Dasha
Buna ziua.
Un prieten de al meu ma roaga sa aflu care este procedura de transfer a pensiei pe caz de boala din R. Moldova in Romania. El sa pensionat pe caz de boala, (pensie fara termen) in R. Moldova. Acum si-a schimbat domiciliul in Romania ( are cetatenie dubla si domiciliul stabilit in Romania). Il intereseaza care este procedura, ce acte trebuie sa pregatesca, unde sa se adreseze si daca e nevoe sa treca din nou comisiile medicale in Romania pentru a transfera pensia pe caz de boala(invaliditate). Are 55 de ani. In R. Moldova incadrarea e formulata ca "Gradul accentuat doi de invaliditate. Boala obisnuita. Termen de reevaluare - fara termen".
Multumesc,
Dasha
In cit timp dupa accident usor trebuie complectate actele pentru constatarea amiabila si in ce termeni trebuie depusa la asigurator?
Multimesc,
Dasha
In 2000 am cumparat un apartament in Bucuresti. Eram si sint casatorit dar in acel moment sotzia nu avea inca cetatzanie romana de aceia contractul de vinzare-cumparare este doar pe numele meu. Sotziea ar vrea sa se simta si ea proprietar al acestui apartament ( acum are cetatzanie si reshedintza in acest apartament). Ce trebuie facut ca sa devina si ea impreuna cu mine proprietar legal al acestui apartament?
Multzumesc antichipat.
Am lucrat cu contract civil pina in luna mai 2011. Am lucrat aproape doi ani dar sa incheiat proiectul. Toate platile, CAS si altele au dost facute la zi. De la 1 iunie nu mai am serviciu. Cit timp mai pot benefitia de asigurarea medicala ( daca mai pot)? Am fost internata de urgenta si stau de mai mult de 4 zile la spital. Nu sint inregistrata ca somer. Cum trebuie sa procedez in acest caz?