avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 408 soluții astăzi
Forum Activitate Ing3ras

Activitate Ing3ras

Am inteles, multumesc tuturor pentru sfaturi ! O zi buna !
Buna ziua,
O sa am un proces cat de curand, avocatul mi-a zis ca pot aduce maxim 2 martori, ca rar se accepta de instanta 3, eu as vrea sa aduc cat mai multi martori, este posibil acest lucru, sau intradevar se pot aduce maxim 3 martori ?
Răspuns la discuția Doua cercetari disciplinare
freeelis a scris:

Art.252 C.mun.
.....
(3) Decizia de sanctionare se comunica salariatului in cel mult 5 zile calendaristice de la data emiterii si produce efecte de la data comunicarii.

(4) Comunicarea se preda personal salariatului, cu semnatura de primire, ori, in caz de refuz al primirii, prin scrisoare recomandata, la domiciliul sau resedinta comunicata de acesta.
(5) Decizia de sanctionare poate fi contestata de salariat la instantele judecatoresti competente in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii.


Inca nu mi s-a comunicat decizia, cu toate ca a trecut destul de mult timp, din citatul dat de dumneavoastra am observat ca in 5 zile trebuie sa mi o transmita, insa in cat timp trebuie angajatorul sa emita aceasta decizie ?
Răspuns la discuția Doua cercetari disciplinare
Multumesc frumos, asta ma interesa, in cat timp au obligatia sa mi transmita acest lucru ?
Răspuns la discuția Doua cercetari disciplinare
trandafir2 a scris:

Fiecare cercetare disciplinara cu procedura ei, mergeti si la a 2-a convocare.


O sa merg, insa nu mi ati raspuns la intrebare, o sa primesc decizia pentru prima cercetare efectuata ?
Buna seara/ziua,
Am fost cercetat disciplinar, pe perioada cercetarii am fost suspendat din functie, iar in ziua cand am fost la convocare mi s a mai adus la cunostinta inca o cercetare disciplinara. Ce se va intampla in acest caz, voi primi decizia pentru prima cercetare sau trebuie sa astept sa ma duc si la a 2 a convocare ? Mentionez ca sunt in continuare suspendat ! Multumesc !
Discuție Transport marfa
Buna ziua,
Doresc sa transport marfa dintr o localitate in alta, insa nu pot lua pe firma. De ce acte am nevoie pentru a fi in regula in caz ca ma opreste politia ? Pot face o factura pe persoana fizica, insa sunt prea multe produse care nu pot fi folosite pentru uz personal si automat o sa se gandeasca la comercializare. Cum pot proceda ? Mi se poate confisca marfa, daca da, de catre cine, politie, arr ?
Răspuns la discuția Garantie incaltaminte
Lucrez in domeniu, daca vrei sa ma contrazici ok, daca nu te rog informeaza te !

Legea nr. 449/2003, republicata 2008, privind vanzarea produselor si garantiile asociate acestora

Capitolul V - Termene


Art. 16
Raspunderea vanzatorului, conform prevederilor art. 9-14, este angajata daca lipsa de conformitate apare intr-un termen de 2 ani, calculat de la livrarea produsului.
Răspuns la discuția Garantie incaltaminte
In cazul in care ti se rup ;) se pot schimba, pentru ca e vorba de defect de fabricatie. In mod normal incaltamintea are garantie de 2 ani de zile . Daca nu vor sa ti schimbe te duci cu opc ul peste ei ! Bafta !


As mai avea de adaugat ca linia de credit a fost obtinuta de o societate comerciala cu actionar unic,respectiv decedatul.Sotia nu vrea sa preia firma si a cerut falimentul acesteia. Decedatul a platit ratele pana la un moment dat ...

Solutii ?!