avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 352 soluții astăzi
Forum Activitate cesar

Activitate cesar

Sechestru masina auto
buna seara,
am avut o datorie catr provident,nu am platit ultimile rate,iar dupa 9 ani mi se pune poprire pe contul de salariu printr-un executor.Mi s-a poprit si mi se popreste in continuare,dar astazi am primit un plic cum ca am sechestru pe masina auto si ca trebuie sa le predau talonul si cartea masinii.Masina este f veche,din 1994 ,ce ar putea face cu ea ?Am de gand sa le dau actele masinii si intrebarile mele sunt astfel
1 Ce se v-a intampla cu masina,deoarece eu o tin la 100 metri de unde locuiesc(dc o deterioreaza cineva sa nu dea vina pe mine)
2 Dc nu reusesc ei sa o vanda,deoarece e veche,cat timp sta in posesia lor?
3 Dc reusesc sa o vanda,ce tr sa fac,sa-mi recuperez numerele,sa nu mai platesc impozit la ea,etc?
4. Dc nu le dau actele masinii si o tin sa o folosesc tinand cont de acest COVID,ce mi se poate intampla
De ce am sechestru pe o rabla de 300€ maxim tinand cont k am poprire pe cont si mi se deduc din venituri cota parte catre acesti executori
Va multumesc,sanatate multa!
pot parca masina pe rezerva drumului public strajuita de gardul vecinului fara sa.i blochez accesul sau vizibilitatea la poarta de intrare a proprietati acestuia?Va multumesc!
Va multumesc pt raspuns
Actul de comodat nu este inregistrat la registrul comertului si nu este prin notar.O doamna notar mi-a comunicat ca este de competenta politiei de a evacua acel comodatar care a imprumutat locuinta
Cu stima
Buna ziua domnilor,
Sunt mostenitorul cu drepturi egale cu mama si cei 2 frati ai mei pe un imobil si terenul aferent.
Mama si cei 2 frati ai mei au facut de mana(fara notar),un act de comodat spre a da in folosinta spatiul respectiv unei persoane,fara acordul,instiintarea si consimtamantul meu.
Eu acum nu am unde sa locuiesc deoarece spatiul este ocupat de acel comodatar.
Intrebarea mea este: acel act de comodat se considera o infractiune ???
Daca nu este considerata infractiune,cum procedez,la cine apelez ??
Va multumesc f mult pt eventualele raspunsuri !
Răspuns la discuția Testament
multumesc mult de raspuns,dar fetita mea stie si deaceea nu vrea nimic ca actualul sot are grija de mine. multumesc din suflet
Răspuns la discuția Testament
am copil dupa primul sot care a decedat in urma cu 23 ani pe 15 iunie m-am recasatorit .copilul are 24 ani.. ea sustine ca nu vrea nimic, pot sa ma duc cu actualul sot sa-i las lui partea mea de la tatal meu care a decedat. multumesc mult. nu vreau sa ramina la fratii mei si mama.
Discuție Testament
buna ziua! pot sa-mi fac testament chiar daca eu si frati mama am facut la notar doar actul de mostenitor dupa decesul tatalui? nu am posibilitati sa deschid sucesiunea. se poate si fara sucesiune sa-mi fac testamentul si la cine sa ma adresez pentru a-mi face testamentul? multumesc
SUNTEM 4 MOSTENITORI PE CASA BUNICULUI DIN PARTEA TATALUI CARE ESTE DECEDAT.AM FACUT ACT DE MOSTENITORI CU DREPTURI LEGALE..2 FRATI SI MAMA AU FACUT FARA ACORDUL MEU UN ACT DE COMODAT SPRE INCHIRIEREA LOCATIEI NELESANDU-MI DREPTUL DE A LOCUI PE PARTEA MEA DE 25%..ESTE LEGAL ACTUL DE COMODAT FACUT DE EI FARA CONSIMTAMANTUL MEU ?? ACTUL DE COMODAT NU ESTE FACUT LA NOTAR.CUM SA PROCEDEZ CA SA POT SA LOCUIESC PE PARTEA MEA,CA NU AM UNDE..MULTUMESC MULT
multumesc pt raspuns.
Va rog sa cititi si mentiunile adaugate de mine in contract
Incetarea contractul;
prezentul contract inceteaza de drept,fara a mai fi necesara interventia unui/unei tribunal arbitral/instante judecatoresti in cazul in care una din parti
a}nu-si executa una din obligatiile esentiale enumerate la art.4,art.5 din prezentul contract

La art 4 si 5 eu am mentionat ca nu are voie sa face modificari
Intrebarea mea este,din moment ce este mentionat in contract ca acesta inceteaza de drept fara interventia instantei,eu cui ma adrsez pt evacuarea persoanei-instantei sau la politie ?????