avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Activitate tatianaardeleanu

Activitate tatianaardeleanu

Răspuns la discuția Examen angajare
Este corect sau mai bine spus legal
faca reorganizare si sa ne supuna examenului si totodata sa participe din exterior?

Cornel Vasile a scris:

Incercati sa trimiteti un memoriu la prefectura sau la Corpul de Control al Primului ministru.

Răspuns la discuția Examen angajare
Nu a contestat nimeni!Toata lumea este timorata si speriata.Jigneste si ameninta in toate partile din idioti, tampiti , incompetenti si asa mai departe nu ne scoate.Ameninta ca va face el reorganizare si ne pune sa dam examen si promite el ca nu-l com trece pt ca suntem incompetenti!Cand m-a mutat ultima data a invocat rotatia functiilor sensibile. Eram de un an la pe acel post iar in tabelul intocmit de auditor era scris clar in dreptul meu, "nu necesita rotatia"!
Discuție Examen angajare
Lucrez intr-o institutie publica de 24 de ani!Noul primar ne roteste la fiecare cateva luni din birou in birou sau compartiment! Este legal acest lucru?Mentionez ca in dispozitiile date invoca tot felul de articole ambigue sau fara acoperire!!!
Multumesc pentru comentarii, dar copilul nu creste cu vorbe si nici medicamentele de exemplu nu se cumpara cu vorbe, nici hainele sau rechizitele!!!Nu la exclus nimeni din viata copilului, din contra el considera ca are numai drepturi "doar e tatal ei" asa sustine!Mai imi mananca si nervii si sanatayea!!Daca de exemplu copilul raceste suna si ma jigneste si ma toaca ca tot eu sunt de vina nu am avut grija de ea si asa mai departe!!Lui nu-i convine nici ca lucrez, acum a decedat mama mea in februarie 2015, dar pana acum cand eram la serviciu, in vacante avea ea grija de ea si-mi reprosa ca nu stau cu fata, tot felul de tampenii...Copilul nu creste numai cu dragoste si pretentii, dragostea si afectiunea da sunt ingrediente principale dar nu ajung!Un copil are nevoie de hrana, confort, curatenie, medicamente si chiar jucarii.Toate acestea au costuri materiale si necesita timp si efort.Parinte nu poti sa fii la fara frecventa!Vad ca toti isi dau cu parerea dar cand ii dai la copil o punga de pufuleti si un corn la nu stiu cat timp si il toci si il stresezi ca de ce nu vine la tine nu stiu cum te poti numi !!!
Nu are nimic pe numele lui, totul e pe numele parintilor, pe asta se bazeaza ca nu am ce sa-i fac!!Mai este posibilitatea de a-i face plangere penala?Altfel nu am ce face si am si eu nevoie de bani penteu fata!!Salariul me este destul de mic!
Am o fetita de 8 ani si jumatate.Fostul meu sot nu a lucrat o perioada cu contract de munca.Anul trecut in iunie s-a angajat.I urma refuzului de a plati pensie pentru copil l-am dat in judecata in luna septembrie si am primit hatararea in luna aprilie spre sfarsit.Nu a apucat sa-mi plateasca decat 3 luni pensie mai,iunie si iulie.Hotararea prevede sa-mi plateasca retroactiv cu data introducerii actiunii, adica septembrie 2014.Actualmente nu mai lucreaza, iar eu mai am de recuperat de la el 900 de roni plata retroactiva?Cum sa procedez?El refuza sa-mi dea acesti bani cat si pensie lunara pt fata.El mai lucreaza la negru, dar nu am cum dovedi?Multumesc!
Pe data de 14 aprilie 2015 am primit hotararea de majorare a pensiei alimentare ca urmare a abngajarii tatalui .Este obligat la plata pensiei majorate cu data introducerii actiunii adica septembrie 2014.Cum se procedeaza :trimite instanta la firma unde lucreaza?Inainte asa se proceda, acum cu noile reglementari nu mai stiu!
Răspuns la discuția poprire conturi
bine, dar in acele conturi nu intra numai venituri, depun bani pentrun tranzactii online pentru asigurati, plata facturi!
Discuție poprire conturi
Am girat pe cineva in anul 2012.Am primit acum de la executor o adresa prin care ma instiinteaza ca am poprite veniturile din salarii, din contractul de colaborare cu firma de brokeraj cu care lucrez, si am blocate si conturile, nu mai pot efectua nici o operatiune?Este normal atat timp cat imi opreste din salariu, 1/3 din comisioane sa imi mai blocheze si conturile? mie nu imi mai ramane nimic, cf art 728 cod procedura civila nu are voie sa imi opreasca mai mult de jumatate din venituri!
Răspuns la discuția pensie alimentara
DAR chiar daca il am scris eu am dreptul sa dau CNP altei persoane?