avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Activitate robert paul

Activitate robert paul

Buna seara. Lucrez ca angajat la o firma in oras de 2 ani si ceva. La 9 luni de la angajare, dupa dureri lombare am fost la analize- tumora la rinichi de 9 cm. Mi s-a scos un rinichi, am facut tomograf, scintigrafie osoasa iar dupa alte 9 luni gasita tumora pe ficat de 6cm. Operat si la ficat de 3 luni. Sunt in concediu medical de un an jumatate. Luna urmatoare pe 17 februarie, mi se termina concediul medical. Am cerut la oncologie ca as vrea sa ma pensionez. Oncologul mi-a facut un referat medical, sa ma duc la comisie pe 18 februarie impreuna cu adeverinta de salariat si dosarul cu actele doveditoare operatiilor si restul. De cateva zile am inceput si tratamentul cu sutent 50mg .
De ce oncologul mi-a zis sa ma duc la comisie pe 18 februarie cand se termina concediul medical? credeti ca mi se va aproba pensie pe caz de invaliditate ? am stagiul de cotizare- 2 ani jumatate in alta parte iar la firma aceasta 2 ani si ceva( in concediu medical fiind un an si jumatate). Intreb, deoarece aici am primit raspunsuri bune. Multumesc.
Buna seara.Nu sunt inscris la un medic de familie deoarece nu am lucrat un timp si am inteles ca trebuie sa fii asigurat pentru a te inscrie la doctorul de familie.Am gasit un serviciu,am dat un test si am fost admis.Mi s-a spus de la acea firma,ca ma vor suna poimaine, sa vin pentru ''interviu'' sa-mi spuna ce sa aduc pentru angajare(cazier,un consult la spital- platit de firma,o taxa de timbru si o adeverinta de la medicul de familie). Stiu aceste lucruri pentru ca si sora mea lucreaza acolo si mi-a zis ce documente i-au cerut la angajare. Eu fiind neasigurat- fara serviciu, cum ma pot inscrie la un medic de familie? trebuie sa platesc la CNAS pe ultimele 6 luni pentru a devenii asigurat,apoi sa ma pot inscrie la medicul de familie si de acolo sa-mi dea acea adeverinta pentru a ma angaja cu contract de munca-unde am gasit acum?
Multumesc de raspuns.Dosarul a fost deschis in 2015,iar eu am primit citatia ca martor,azi.
Buna ziua.Am primit azi o citatie sa ma duc la sediu Ipj in calitate de martor in cauza privind Achizitia Tutun Nemarcat.Acum un an de zile am cumparat cate un kg de tutun la 2,3 luni de la cineva din tara timp de cateva luni bune.Am colaborat doar prin messenger,telefon si sms,nestiind cine este persoana respectiva. Tutunul a fost cumparat pentru consum propriu,adica pentru tatal meu prin intermediul postei,pe numele meu.Eu nu am fumat in viata mea.Trebuie sa-mi fac griji in vreun fel? eu nu am vandut la nimeni,doar pentru tatal meu,care-i pensionar si e pescar si fumator inrait. Multumesc
Buna ziua. Maine am un proces cu aspr-o pentru suma neplatita de 10.000 lei la intretinere.In intampinare am scris ca cer instantei sa-mi permita platirea lunara a sumei de 400 de lei si am adaugat copii la dosar pentru chitante in valoare de 1400 de lei,platiti in perioada respectiva,in care aspr-o spune ca n-am platit nimic in perioada respectiva,cu toate ca am acele copii plus ca intre timp am mai gasit chitante nepuse la dosar in valoare de inca 1400 de lei. Am luat legatura cu un avocat si i-a spus situatia,indrumandu-ma sa duc cate 2 copii pentru fiecare chitanta gasita la tribunal. Apartamentul este pe uele mamei-decedata de peste 10 ani.Avocatul mi-a recomandat sa fac o copie dupa certificat deces s-o duc la tribunal si sa cer expertiza contabila,deoarece mi se pare suma prea mare. Vreau sa stiu daca in cazul cereri expertizei contabile, judecatoarea sau aspr-o va mai fii de acord cu platirea esalonata de 400 de lei a datoriei sau este mai bine sa recunosc debitul si sa sper ca este bine? tin sa precizez ca sunt 2800 de lei platiti in acea perioada,aspr-o zicand ca n-am platit nimic in acea perioada.Plus ca in ultimele 6 luni ne-au pus in fiecare luna 46 de lei penalizari Apavil,numai noua. Spuneti-mi va rog,ce pot face pentru a iesii bine din situatie? acel avocat ma sfatuit sa cer expertiza deoarece indiferent de rezultat trebuie sa-i platim aspr-o cheltuielile intregi de judecata. Multumesc din suflet.
Era vorba de utilizatorul care n-a raspuns,la obiect. Cat despre dvs. domnule cyan,pot spune ca m-ati ajutat intr-un fel la cealalta intrebare pusa anterior.Multumesc
Eu caut raspunsuri pe avocatnet.ro,deoarece aici sunt cei mai buni consultanti,avocati sau moderatori care pot raspunde exact la obiect,cand ai nevoie. De exemplu, eu ca utilizator nu-mi pot da cu parerea, pentru ca sunt lucruri care ma depasesc. Vad ca si dumneavoastra sunteti utilizator.
Multumesc. Intotdeauna raspuns bun si la subiect.Multumesc din suflet.
Buna ziua. As dorii sa fac o intampinare ceruta de aspr-o intr-un dosar de neplata a asociatiei-datorii.
Vreau sa scriu ca recunoasc suma datorata si ma angajez la plata acesteia, rugand instanta sa ingaduie plata esalonata
Vreau sa adaug si chitantele cu care am platit in perioada ceruta de aspr-o ca neplatita deloc-zicand ei,plus sa adaug ca am mai platit inca 2 luni dupa ce s-a deschis dosarul,una dintre luni fiind platita pana sa ajunga scrisoarea de la aspr-o acasa.
Si as dorii sa scriu ca solicit registrul de casa.Cred ca mai sunt chitante pltita,dar nu le gasesc. Va rog,ajutati-ma sa formulez corect intampinare? Stiu ca multi ar zice sa angajez un avocat,dar nu-mi permit. Intampinarile se scriu toate dupa un singur model sau dupa caz? multumesc.
Imi puteti spune,va rog cum sa scriu intampinarea? m-am uitat la multe exemple pe net si nu stiu exact care este potruvita pentru situatia dosarului meu. Vreau sa adaug ca recunosc debitul,vreau sa platesc esalonat datoria catre aspr-o 400 de lei lunar,sa adaug chitantele platite plus cele dupa ce a fost deschis dosarul si ca as dorii sa vad registrul de casa. Care este ordinea si cum trebuie facuta intampinarea,ca si cum ar fii facuta de un avocat,nu de mine. Adica sa fie la obiect. Multumesc