avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Activitate sarazoltan

Activitate sarazoltan



ynocentta a scris:

Proprietarul spatiului are obligatia legala sa execute imprejmuirea proprietatii
Informati oficial proprietarul spatiului

Terenul este imprejmuit corespunzator.
Cum am scris intre peste gard cu ajutorul unei scara. De aceea am spus vecinului sa inta prin poarta si totul e bine atunci,dar tot peste gard intra.
Intrebarea e ca pot sa spun ca terenul e proprietata privata? - si legea se refera si la el pentru ca a intrat fara voie la un teren privát.
Buna.
Am o problema cu vecinul.
Locuiesc intr-o locuinte de serviciu. Proprietarul este unitate de cult, la care lucrez. Am un vecin care intre in curte prin gard fara acordul nostru. Am spus de mai multe ori ca nu are voie sa intre. - sa intamplat de mai multe ori.
Acum la ultima intrare tot am spus sa nu intre fara voie ca un hot, sa intre prin poarta.
Fiul acest vecin a spus cs proprietatea pe care locuiesc nu e proprietate privata si poate sa intra tatal.
Intrebarea este :terenul e proprietate privata, pot sa interzic sa intre prin gard?
Omul asta face tot ce vrea el, si fiul da calul sub el.
Va rog spuneti ce am de facut, si exista lege pentru aceste fapte si care este.
Multumesc
Cu stima Zoltán
Discuție Antecontract
Am făcut un antecontract de vânzare cumpărare la fata unui avocat,după ce proprietarul a murit.Mostenitorii refuza sa semnează contractul finalizator.
Ce trebuie sa fac acum?
Daca merg la instanța acolo se dă un verdict care sa tina loc contractul vânzare-cumpărare.
Discuție intrebare
am facut un antrecontract de vanzare cumparare a unei case si teren.
Proprietarul a murit inaite de face contractul.Ce obligatii am acuma?
Acest casa si teren era in fata justitiei pentru a rezilia un contact de intretinere.Acuma asteptam sentinta.
Am cumparat pentru ca propriatarul nu putea platii bani pe care cerea paratul-deoarece a investit ceva in casa si a cerut contravaloarea.
AnteContractul era facut in fata unei avocat.
Discuție reziliere
buna
am o intrebare-un om care este ruda de noi vrea sa rezilieze un contract in care scrie ca o familie va ajuta pana la moartea lui schimbul unei case.
Barbatul a murit iar femeia nu a facut un an nimic ce scria in contract-si nu vrea sa rezilieze contractul si vrea bani cu care a renovat casa,dar n-are nici o chitanta.
Intrebarea mea este ca are dreptul la bani sau nu.
Au locuit in casa si inaintea de a scria contractul-omul are dreptul de a cere bani pentru chirie pentru acest ani,
Răspuns la discuția Contract de inchiriere
Noi trebuie să plătim bani care el a investit pentru proiecte de reparație?
Discuție contract
Buna ziua.
Am o intrebare: am dat un teren si o cladire pentru o asociatie prin contract de inchiriere. Pana acum nu au facut nimic, nu au reperat si ce au facut noi am terminat.
Acum noi avem posibilitatea de a repara aceasta cladire-am primit bani-dar asociatia nu vrea sa renunte de contract si cere bani pe care a facut ofertei de reparatie.
Va rog sa-mi spuneti cum putem sa reziliem acest contract?
Va multumesc de raspuns.
Răspuns la discuția Contract de inchiriere
sarazoltan a scris:

Nu pentru scopul de renovare ci pentru azil.In contact scrie că ei va renova și facă așa cum este bine pentru scopul lui.
In contract nu era trecut că nu plătește chirie dar va repeta clădirea în schimbul chiriei,acesta este numai prin înțeles între noi doi.
Acest contract era făcut în anul 2004 între ce doi.Nu am fost la notar.

Răspuns la discuția Contract de inchiriere
Nu pentru scopul de renovare ci pentru azil.In contact scrie că ei va renova și facă așa cum este bine pentru scopul lui.
In contract nu era trecut că nu plătește chirie dar va repeta clădirea în schimbul chiriei,acesta este numai prin înțeles între noi doi.
Acest contract era făcut în anul 2004 între ce doi.Nu am fost la notar.
Răspuns la discuția Contract de inchiriere
Noi trebuie să plătim bani care el a investit pentru proiecte de reparație?