avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate beta88

Activitate beta88

Am înțeles și știu ca moștenesc și datoria, intrebarea mea este, nu se prescrie datoria, adică din 36000lei sa pot plăti decât 20000 lei. Asta unde pot afla,trebuie sa chem in instanta eu asociația de proprietari?

hob a scris:

normal ca mosteniti si datoriile.....datoria nu se prescrie automat ci la decizia instantei

cei de la asociatie dorm pe ei.....la suma asta era deja vandut ap prin executare silita

Bună ziua, sunt moștenitorul unui apartament, moștenit după părinți, sa făcut și succesiune și partaj cu frați mei, datoriile la asociatie find de 36000lei,intrebarea mea este sunt obligat sa plătesc întreaga suma?
Specific ca aceasta datorie sa acumulat între anii 2002 și 2022 și mai doream sa știu dacă nu cumva datoria se prescrie.
Eu sunt mostenitor in acte din anul 2021 luna mai.
Răspuns la discuția Poprire pensie decedat
Mulțumesc!
Tatăl meu a decedat de curând. Tatăl meu era pensionar. Asociația de proprietari la dat în judecata pentru datori la intretinere, în 3 dosare, dosarele ajungând la executorul judecătoresc obligandul la plata în primul dosar la 10000 lei, al doilea la 7500, iar la al 3 lea la 3200 lei.
1 as dori sa știu unde pot afla cât a plătit tatăl meu pana acuma în aceste dosare.(în afara de cupoanele de pensie, pentru ca nu le mai găsesc)
2 în acest ultim dosar cel de al treilea cu 3200 lei, tatăl meu a decedat, eu trebuie sa plătesc aceasta suma?! sau prima oara trebuie făcută succesiunea după tatal meu?! (succesiunea după mama este făcută )
3.pot cere de la asociația de proprietari acte sau dovezi ale acestor datori și plati?!
Răspuns la discuția Delapidare
Multumesc frumos. Sunt la. Prima abatere...
Răspuns la discuția Delapidare
Am inteles. Dar la aceasta suma putem sa facem inchisoare sau?!
Discuție Delapidare
Buna ziua! Am fost citat ca pe data de 10.01.2019 sa fiu prezent la. Sectia de politia in calitate de martor intr. Un dosar de delapidare. Mentionez ca am lucrat la firma respectiva (cine ma da in judecata) si am fost dat afara pe. Motive disciplinare. Mi.am recunoscut fapta atunci! Suntem 3 martori chemati in acest dosar eu cu inca 2 colegi complici! Daca recunosc fapta si acum o sa primesc cu suspendare?! Prejudiciul este in jur de 9000 lei
Multumesc din suflet.O zi buna va doresc!
Adica se calculeaza indemnizatia de la suma de 2500 lei ?!sau de la 2830 lei?
Buna ziua!Am o nelamurire la calculul indemnizatie de crestere a copilului pana la 2 ani,data estimata a nasterii find luna mai2018:
a)salariile nete fara bonurile de masa adunate in ultimile 12 luni inaintea nasterii ar fi in total 27909 lei net.Indemnizatia lunara ar fi la aceasta suma cam 1977 lei.(27909/12luni x 85 /100=1977lei)
In calculul acesta nu am pus bonurile de masa in valoare medie pe luna de 300lei.(adica 12lunix300lei=3600lei)
De exemplu intr.o luna am avut salariul net 2500 lei(atat mi s.a livrat in contul banci ca fiind salariu) plus 330 lei bonuri de masa.Cum se calculeaza pentru indemnizatie a cresteri copilului adica 2500 lei(salariu)+330 lei(bonurile de masa)adica 2830 lei.Adica din cei 2830 lei se calculeaza indemnizatia pentru cresterea copilului sau decat din cei 2500 lei reprezentand salariul net.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!