avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate ROXYBO

Activitate ROXYBO

Buna ziua. Am o intrebare: am o factura de 20.000 lei de la o firma si vreau sa o compensez cu o factura de a mea catre aceeasi firma de 10.000 lei . Se poate face compensarea , precizez ca termenul de scadenta nu e depasit. -30 de zile. Precizez- sa fac ordin de compensare pt cei 10.000 si restul sa fac plata prin banca.
Buna ziua, am o nelamurire legata de un angajat. La controlul anual la medicina muncii nu a primit avizul , a fost in concedii medicale apoi dupa 90 de zile a fost la medicul expert al Asigurarilor Sociale, care i-a dat Decizia medicala asupra capacitatii de munca gradul III pe un an. I-am desfacut contractul de munca si si-a depus dosar de pensionare de boala. Dupa o luna si jumatate acelasi medic i-a schimbat gradul de invaliditate in II si l-am reangajat cu 4 ore/zi pe perioada determinata de un an. Angajatul doreste acum sa revina la program de 8 ore /zi si pe perioada nedeterminata intrucat si-a retras dosarul de la pensii spunand ca renunta la pensie. Intrebarea este daca am procedat corect si ce sa facem in continuare cu acest angajat. E valabila o verificare la medicina muncii sau tot acest medic expert ne poate da act ca este apt pt 8 ore pe zi. ? Precizez ca firma are contract de medicina muncii - trebuie sa fie actul de la acest medic ?
Buna ziua , cum sa procedez cu o factura ce nu e achitata si furnizorul nu mai exista-societatea este dizolvata?
Discuție salarii
Buna ziua , as vrea sa ma lamureasca cineva ce inseamna SALARII DE BAZA BRUTE ? - salariul de incadrare sau salariul de incadrare cu sporul de vechime si alte sporuri.?!!!!
Discuție decont tva
Am gresit decontul de tva la martie 2012, cum pot corecta avand in vedere ca de la 1 apr. soc nu mai este platitoare de tva.? Mai pot trimite iar decontul la martie- corect completat online.?
Discuție taxare inversa
Emit facturi de vanzare cu taxare inversa pe care nu specific suma, doar scrie " taxare inversa. Nedumerirea mea este in junalul de vanzari trebuie sa apara valoarea facturii la col. " Bunuri si serv cu taxare inversa " sau in col. " Alte livrari de bunuri si prest serv cu drept de deducere"? O alta nedumerire o am cu facturile de penalitati emise fara tva- este corect? si in jurnal trebuie sa fie la col. "Livrari de bunuri si prest serv. fara drept de deducere" Este corect?
primesc brazi prin ct 482 de la unitatea mama si ii inreg in 3021. Ii vând unei firme cu factura cu acelasi pret si inreg pe 7588., cu Tva-ul aferent . E corect?
va rog sa ma lamuriti daca la un salariat pot sa trec sotia la deduceri la salarii, daca a adus o adeverinta de la primarie in care scrie ca realizeaza un venit de 46.87 lei din faptul ca detine animale si pasari.
Am constituita garantie la facturi de vanzare lemn conform contract. Cand se reziliaza contractul , clientul pierde garantia pe care o constitui ca venit . Intrebarea este pe ce cont de cls 7 ? 7588 e corect?
Discuție revisal
Sunt angajata cu 4 ore pe zi si de la 1 octombrie vreau sa trec cu 1 ora pe zi . E de ajuns doar act aditional sau trebuie si operat si transmis revisalul?