avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate dianda

Activitate dianda

Discuție Sediul social
In anul 2003 am dat o declaratie notariala ca in calitate de proprietar al unui imobil sunt de acord ca sediul social al unui SRL sa fie in imobilul acesta . In prezent vreau sa imi retrag acest acord , iar de la un notar mi s-a spus ca nu pot sa-mi retrag acordul prin declaratie notariala asa cum l-am dat.Ce parere aveti cum trebuie sa procedez??Va multumesc.
Este adevarat ca
"Nici asociatia, nici administratorul nu au atributii pe proprietatea privata a locatarilor".,dar nici locatarii nu au atributia de a suporta abuzul unor locatari rau intentionati sau prostcrescuti ,cand chiar actele normative in vigoare permit accesul pentru control, pe proprietatea privata vezi HG 1588/2007.
Eu v-am solicitat , daca stiti, o cale de a putea stopa LEGAL o asemenea situatie atunci cand Asociatia nu se implica sau declara ca nu poate gasi "faptasul", ce facem ramanem in continuare "gazati"?. Spre deosebire de ex. de o inundatie aici trebuie sa nimeresti cu controlul atunci cand se produce poluarea,ori adm-rul mi-a declarat din start ca "nu crede ca va putea descoperi faptasul".Deci revin cu intrebarea ce cale mai pot urma daca Admin. imi comunica fie ca nu a gasit nimic fie ca nu a putut intra in toate ap.?
Va supun spre discutie urmatoarea problema:etajele superioare de pe scara(bloc cu 10 et.) de pe o coloana se confrunta de cateva luni cu o problema pe care nu stim cum sa o rezolvam, astfel din camerele de baie se raspandeste un puternic miros de macare, fum si aburi .Precizez ca nu avem nici o sursa de poluare la parter si ca poluare provine exclusiv de la un locatar. Am reclamat la Asociatie banuind ca fie cineva gateste in baie, fie si-a modificat aerisirea scotand hota prin baie. Am facut o reclamatie scrisa , dar administratorul mi-a spus din start ca nu stie daca va putea rezolva pentru ca "oamenii se vor ascunde" si nu poate sta langa ei. Intrebare: daca mi se raspunde, in scris de asemenea maniera ce alta cale de rezolvare putem urma.Va multumim.
Am cumparat un imobil ,constructie si teren, care este grevat cu un drept de superficie in favoarea Enel,asupra unei constructii constand intr-un post trafo.In prezent dorind sa iau un credit am incercat sa ipotechez imobilul si mi se cere de catre banca acordul superficiarului. Precizez ca Enel foloseste gratuit terenul pe care are postul. Ori aceasta cerinta nu ingradeste dreptul de dipozitie al proprietarului ?Daca el nu-si da acordul eu nu voi putea dispune liber de proprietatea mea?