avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Activitate rodicris

Activitate rodicris

Buna ziua. As vrea sa-mi spuneti va rog, daca un cetatean romancare este angajat legal in germania ( angajator german, contract incheiat acolo ), in momentul virarii salariului in cont (romania ), dupa ce au fost platite toate taxele catre statul german, aceste sume intrate in tara sunt impozitate ca venituri ?
Multumesc
O persoana care a beneficiat de ajutor de somaj, apoi si-a gasit un loc de munca temporar un an si o luna ( contractul fiind prelungit in fiecare luna ), mai are dreptul in continuare de ajutor de somaj ?
Buna ziua. As vrea sa stiu daca o persoana care este angajat in Germania, primeste drepturile salariale acolo in Euro, plateste obligatiile fata de statul german, cum este impozitat acesta in Romania pentru veniturile realizate acolo . Va multumesc.
Răspuns la discuția Legislatia muncii
Multumesc
Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca un angajat care timp de 6 luni ( compania neavand de lucru ) sta acasa platit cu 75 %, dar in acelasi timp contractul de munca este suspendat, daca poate beneficia de concediu legal de odihna pentru aceasta perioada, si daca da in baza carui articol de lege.
Va multumesc
Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti ce beneficii are societatea in cazul suspendarii contractului de munca si de ce drepturi este grevat angajatul pe aceasta perioada. Precizez ca suspendarea s-a facut pe baza inactivitatii ( somaj tehnic ).
Va multumesc
Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca in decursul unei luni, datorita serviciului, sunt acasa decat 3-4 zile, in acest contest am dreptul legal sa fiu scos de la plata cotelor de intretinere, in baza caui articol de lege, si cu cat timp inainte trebuie facuta o cerere in acest sens. Va multumesc.
Răspuns la discuția Preschimbarea permisului auto
Este adevarat ca actele pentru preschimbarea permisului de conducere se depun si la biroul de evidenta informatizata a persoanei pe raza caruia titularul isi are domiciliul ?
Daca poate sa-mi spuna cineva ce acte trebuiesc pentru preschimbare permis ( inca nu a expirat ), cat trebuie platit si unde ? Multumesc
O persoana care este disponibilizata si se afla in preaviz, poate fi in concediu de odihna in acea perioada, si daca nu in baza carei legi nu se poate . Multumesc