avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate misu76

Activitate misu76

Buna ziua!Am luat o amenda de circulatie,nu am semnat procesul verbal,dar mi-a fost inmanat de politie acasa.In momentul in care am fost sa platesc amenda doamna de la financiar a observat ca data de pe procesul verbal este incorecta(in loc de luna a 12-a scria luna 21).
Pot face contestatie pt. acest motiv?Mentionez ca amenda am platit-o.
Răspuns la discuția Cesiune creanta
Da,dar in acest fel firma aflata in insolventa ,nu se scade cu debitul achitat catre noi (prin cealalta firma)
Discuție Cesiune creanta
Buna ziua!
Am colaborat cu o firma care a intrat in insolventa si am o suma destul de mare de recuperat.Intre timp i-am dus marfa pe alta firma in care debitorul nu apare ca administrator,iar acesta i-mi dadea la fiecare livrare de marfa bani din vechea datorie,dar pe firma noua.Ideea e ca acum apar in contabilitate cu o datorie catre firma noua.Vrem sa facem o cesiune de creanta astfel incat acesti bani sa apara ca plata din partea firmei aflate in insolventa.
Intrebarea e daca se poate acest lucru si in ce fel?
Răspuns la discuția Conexare dosare
Multumesc pt. raspunsuri
Răspuns la discuția Conexare dosare
Mai sunt 2 dosare de fapt .Greseala mea a fost ca totusi nu am depus cerere de conexare inainte de termenul de judecata.
Daca fac o cerere acum se poate sa-mi dea termen mai devreme, in septembrie?
Discuție Conexare dosare
Buna seara!
As vrea sa ma ajutati daca se poate in urmatoarea problema.
Sunt creditor intr-un dosar in care am introdus o cerere de insolventa.Pe 29.06.2011 solutia a fost:- se amana cauza pana in octombrie.
Pe rol mai e un dosar in care s-a admis cererea creditorului si s-a dat termen de fond in septembrie.Acest creditor a depus cererea inaintea mea.
Intrebarea e de ce nu s-au conexat dosarele din oficiu conf. art 31,alin. (5) din Legea 85/2006?
Ok.Multumesc!
Ma refer la art. 31 (c) din Legea 85/2006 privind procedura insolventei, consolidata 2010.
Multumesc !Am inteles.
As mai avea o intrebare.Debitorul are 7 imobile pe firma
,dar am facut notare la cartea funciara decat pe unul,deoarece am aflat ca si celelalte sunt pline de sarcini.Avand in vedere faptul ca la cererea insolventei trebuie sa existe masuri asiguratorii pe bunurile debitorului intrebarea e, daca aceste masuri trebuiesc pe toate bunurile sau se poate si in parte?
Sa inteleg ca nu pot depune o cerere de deschidere a procedurii simplificate?