Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda circulatie

Buna ziua!Am luat o amenda de circulatie,nu am semnat procesul verbal,dar mi-a fost inmanat de politie acasa.In momentul in care am fost sa platesc amenda doamna de la financiar a observat ca data de pe procesul verbal este incorecta(in loc de luna a 12-a scria luna 21).
Pot face contestatie pt. acest motiv?Mentionez ca amenda am platit-o.
Nu se mai trece luna, mai nou se trece secolul :D
Cred ca se poate daca sunteti in termen dar asteptati un raspuns de "specialist".
Nu ati precizat daca este vorba despre data savarsirii contraventiei sau despre data incheierii procesului verbal de contraventie.

Potrivit art. 17 din OG nr. 2/2001, atrage nulitatea absoluta a procesului verbal lipsa datei savarsirii contraventiei, nu mentionarea eronata a acesteia.
Gabriela Pintea, Consilier juridic