avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 295 soluții astăzi
Forum Activitate adumitroaie florin

Activitate adumitroaie florin

Buna ziua, va rog sa ma lamuriti si pe mine cu urmatoarea speta:am achizitionat un apartamaent, intr-un bloc de locuinte in mediul rural, imobilul era racordat la sistem de apa si canal al societatii care ne-a vandut apartamentul. Din anul 2008, societatea ne-a inchis apa curenta, utilizam doar canalizarea societatii, pentru a ne putea racorda la sistemul comunal de apa si canal ar trebui sa traversam pana la imobil o suprafata de teren, care nu este proprietatea noastra, este tot a societatii de la care am achizitionat apartamentul. Am solicitat printr-o adresa sa nbe dea permisiunea sa traversam acel teren, dar am fost somati ca vom fi dati in judecata pentru tulburare de posesie daca vom demara lucrarile de racordare la apa si canal. Intrebarea mea este:pot solicita drept de superficie pe acel teren, pentru a ma racorda la reteau de apa si canal a comunei? Multumesc.
buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns, daca un salariat are in intretinere un copil cu handicap grav, la calculul deducerii are alt regim fata de alt salariat care are in intretinere un copil fara grad de handicap? imi puteti spune si temeiul legal. va multumesc.
Răspuns la discuția Calcul concediu medical
va multumesc
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat, am un salariat care are concediu medical, el este angajat din 02.05.2013, pana la data angajarii el se afla in somaj, la baza de calcul pentru concediu ( cele 6 luni) intra si indemnizatia din perioada de somaj?
Trebuie sa-mi aduca copie dupa cupoanele de indemnizatie?
Va multumesc.
puteti sa imi spuneti un act normativ la care sa fac trimitere? nu este facut contract de comodat intre salariati si unitate in ceea ce priveste utilizarea masinilor, este corect asa?
Am nevoie de un sfat.Va rog sa-mi spuneti cum pot deconta combustibilul utilizat la o Asociatie in parteneriat public-privat, avand in vedere ca aceasta cheltuiala este eligibila si ni se deconteaza din fonduri UE in limita a 7.5 L/100Km. In fond problema mea este urmatoarea: Asociatia nu are masina achizitionata, combustibilul se deconteaza pe masinile personale ale angajatilor, se alimenteaza de la peco, se trece cantitatea de combustibil pe aviz si se emite factura la sfarsitul lunii, dupa care se face ordin de plata pe cantitatea de combustibil achizitionata,este corecta aceasta varianta?Mai trebuie si alte documente intocmite? Va multumesc.
Discuție Plata cautiune
Va rog sa-mi spuneti daca pt un proces in instanta a carui obiect este " pretentii" , in care reclamantul solicita sume de bani este obligat de catre instanta sa plateasca cautiune?
ma pot descurca singur sau trebuie sa apelez la un avocat pt aceasta actiune?
Fiscal este radiata, ma intereseaza radierea din circulatie a masinii pt a nu mai primi si alte amenzi. Nu detin nici un act al masinii, le-am dat in original cumparatorului si nu reusesc sa iau legatura cu el.
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti cum sa procedez in situatia in care am vandut o masina unei persoane, am un PV de vanzare cumparare, l-am scos din evidenta primariei unde am domiciliul pt a nu mai plati impozite si taxe, in momentul vanzarii am scos si un certificat fiscal pt auto respectiv si i l-am inmanat noului proprietar in vederea inmatricularii pe numele lui. Partea proasta e ca nu am primit nici pana acum certificatul de radiere de la noul propritar vizat la primaria unde are el domiciliul pt a ma adresa serviciului de inmatriculari, in schimb am primit un proces verbal de contraventie pt circulatie pe drumurile publice fara rovinieta. Ce pot sa fac in acest sens ? Este posibil sa ma mai trezesc si cu alte amenzi, as vrea sa stiu cui sa ma adresez.Va multumesc.