Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul concediu medical

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat, am un salariat care are concediu medical, el este angajat din 02.05.2013, pana la data angajarii el se afla in somaj, la baza de calcul pentru concediu ( cele 6 luni) intra si indemnizatia din perioada de somaj?
Trebuie sa-mi aduca copie dupa cupoanele de indemnizatie?
Va multumesc.
Se iau in calcul si veniturile realizate in somaj.

Cadrul legislativ: O.U.G. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, publicata in M.O. 1074/29.11.2005 si modificata prin Legea 391/2006 si O.U. 91/22.11.2006.

Media zilnica a bazei de calcul privind indemnizatia de asigurari sociale de sanatate se determina ca raport intre suma veniturilor realizate in ultimele 6 luni, PE BAZA CARORA S-A ACHITAT CONTRIBUTIA PENTRU CONCEDII SI INDEMNIZATII, si numarul total de zile pentru care s-a achitat contributia pentru concedii si indemnizatii in acesta perioada.

Colegul Tudor Valeriu explica mai pe larg aici:

www.avocatnet.ro/content/for...
va multumesc
Aduce adeverinta de la Agentia de Somaj cu valoarea indemnizatiei de somaj pe ultimele 6 luni de somaj.