avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Activitate iancutuila

Activitate iancutuila

buna ziua .in luna octombrie 2013 eu am implinit 21 de ani . de la 18 ani la 19 ani am fost elev in clasa a 12- a la colegiul tehnic din motru gorj si dupa ce am implinit 18 ani nu am mai primit deloc alocatia . as dori cum sa procedez pentru a-mi recupera alocatia. va multumesc.
va rog sa-mi spuneti cum as putea legaliza o chitanta de mana facuta in urma cu 23,6 ani, pentru un teren de 0,15 ha pe care se afla casa construita tot atunci in 1990 si o gradina . sotul meu a decedat in urma cu 8 luni iar eu si fata in varsta de 18 ani nu-i mai gasim pe cei care au cut chitanta avan varsta peste 85 de ani. aceasta batrana care a facut atunci chitanta nu avea succesiune cu fratii , in afara de ea nu mai traieste nici un frate si nici de nepoti eu nu stiu pe unde sunt plecati. aici in comuna floresti mehedinti nimeni nu stie de ei. as vrea sa legalizez aceasta chitanta pentru ca eu si fata avem succesiunea facuta pe casa doar. va rog sa-mi spuneti cum as pute rezolva cu aceasta chitanta in caz ca dorim sa vindem aici. va multumesc
Va rog sa-mi spuneti: am o masina din 2003, inmatriculata in februarie 2009 si s-a platit taxa de prima inmatriculare iar noi am cumparat-o de la acestia in mai 2009. sotul meu a decedat in februarie 2013 si as vrea sa o inmatriculez pe numele meu. va rog sa-mi spuneti daca eu, avand succesiunea efectuata si am certificat de mostenitor dupa sot mai trebuie sa platesc timbrul de mediu
Va rog sa-mi spuneti daca trebuie si adeverinta de la primarie ca am impozitul platit la autoturism. Mentionez ca l-am platit in martie 2013 pe un an.
Sotul meu a decedat in februarie 2013 am facut succesiunea si am certificat de mostenitor iar acum vreau sa inmatriculez autoturismul pe numele meu si va mai rog sa-mi spuneti ce acte imi mai sunt necessare. va multumesc.
va rog sa-mi explicati ce inseamna reorganizare judiciara a unei societati comerciale si ce se poate intampla cu angajatii acesteia in aceasta situatie va multumesc.
va rog sa-mi explicati ce inseamna pentru o societate comerciala si lichidare judiciara va multumesc.
va rog sa-mi spuneti daca pe perioada de vacanta voi primi pensie de urmas? mentionez ca pe 2 august implinesc 18 ani si termin clasa a 11-a. din toamna voi urma cursurile clasei a 12-a. va multumesc.
va rog sa ma lamuriti si pe mine . in 1990 am cumparat un teren de 0,15 h pe care am construit o casa . avem doar o chitanta de mana si nu avem titlu de proprietate persoana care ne-a vandut are acum 85 de ani iar ceilalti frati au murit iar copiii lor sunt plecati nu i-am vazut niciodata in 23 de ani. cum putem sa rezolvam cu acest teren daca putem dobandi proprietatea prin posesie indelungata sau uzucapiune. va multumesc.
va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez ca sa trec pe numele meu la curentul electric deoarece sotul meu a decedat in urma cu trei luni si ce documente imi sunt necesare .mentionez ca am facut si succesiunea si am certificat de mostenitor. va multumesc.
Discuție Succesiune
va rog sa-mi spuneti ce procent dupa succesiunea dupa sotul meu voi avea eu ca sotie .cele 3 fete majore au renuntat la succesiune in favoarea mea si a unui copil minor. vreau sa stiu cat va avea copilul minor si cat eu ca sotie mostenitoare. multumesc.