avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate Crisan_valentin

Activitate Crisan_valentin

Dar pentru a ajunge la un executor judecatoresc este necesar sa il dau in judecata, nu? Iar pentru asta am nevoie de un avocat,nu-i asa ?
Buna ziua,
Am urmatoarea problema:
Am cumparat un apartaent prin programul prima casa, termenul de eliberare si predarea cheilor , agreat cu fostul proprietar a fost de 60 de zile de la semnarea contractului. Problema e ca termenul expira pe data de maine (4.mai) iar el nu e de gasit , nu raspunde la telefon (e inchis sau suspendat) si nu e nici la adresa (nu raspunde la interfon).
Ce pot sa fac, cum pot sa il oblig legal sa imi dea cheile locuintei si sa o elibereze?
Răspuns la discuția Varianta de mostenire
Testament scris din partea tatalui sau donatie cata vreme acesta este inca in viata.
Puteti face o plangere la politie pentru vatamare corporala si agresiune. Sa prezentati si documentele pe care le-ati primti de la spital care atesta vatamarea corporala .
Era foarte bine daca faceati un drum si la IML pentru constatare .
Amicul sau colegul care era de fata poate fii chemat ca martor sau citat de catre instanta daca se ajunge la proces .
Puteti cere ordin de restrictie , contravaloarea taxelor de spitalizare si daune morale in cazul in care ati ramas cu sechele sau traume in urma bataii primite .

Colegul de camera nu poate fii obligat sa vina marotor dar poate fii citat de instanta.
Răspuns la discuția Tata in certificatul de nastere
Si daca dupa 2-3 ani tatal legitim se trezeste sa il recunoasca si sa-si ceara drepturile parintenti o sa va cheme in instanta.
Răspuns la discuția Preaviz
Daca nu aveti functie de conducere in societatea la care lucrati atunci preavizul maxim este de 20 de zile lucratoare asta daca nu cumva mai aveti vreun act aditional la contract in care sa fie specificat o prelungire efectiva a preavizului .
Răspuns la discuția Schimbare de nume dupa divort
Deschideti proces civil inpotriva dansei in care cereti schimbarea numelui la cel anterior casatoriei .
Desigur dumneavoastra va trebui sa va argumentati cererea in fata instantei.
Răspuns la discuția Kruk-plata neconfirmata
Ma stresez cu situatia aceasta deoarece eu inca figurez ca rau platinic in biroul de credit si doresc sa am istoricul curat cu datoria stinsa. Doresc sa accesez un credit prin programul prima casa iar aceast lucru nu este posibil atata vreme cat nu am primit dovada lichidarii datoriei de la Kruk , cel putin aceastea sunt cunostintele mele.
Răspuns la discuția Kruk-plata neconfirmata
Deja sunt sunat de ei si sunt anuntat ca am o restantanta de x lei. Desi eu de fiecare data le explic ca deja am platit nu ajungem la nici o concluzie .
Va multumesc mult pentru sfat, am sa le scriu o adresa la care voi atasa copii xerox dupa documentele care atesta plata.

Dar e dea-a drept de ras, adica am dovezile platii (OP-urile) , am si extrasul de cont de la banca si ei imi zic ca nu am platit corect . Adica am gresit la scrierea dupa dictare ?? Eu inainte sa efectuez plata i-am sunat si i-am rugat sa-mi confirme IBAN-ul si referinta interna a contarctului.
Incearca doar sa te intimideze .

Eu zic sa aduci matori si sa il pui in fata faptului implinit de fata cu martorii si sa ii explici f clar ca daca nu iti retuneaza banii vei merge in instanta.
Baiu aici e ca trebuie sa deschizi proces civil si pt 1000 de lei nu stiu daca se merita. Trebuie sa platesti taxa de timbru + avocat si in plus o sa trebuiasca sa astepti pana se judeca cu lunile.