avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters180748

Activitate ContSters180748

Buna seara,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie: am fost lovit de un angajat al fostului patron, nu il cunosc prea bine pe agresor.
Dupa cele 3 zile de spitalizare (nu pot ramana mai mult deorece imi pierd locul de munca) o sa incerc sa obtin si de la legist macar 15 zile. Ce sanse am am sa obtin in instanta condamnarea agresorului si/sau daune materiale daca dupa incident osul mandibulei a ramas deplasat 2 mm si nu se mai poate repozitiona? Multumesc de ajutor,
sa recunosti, altfel de unde aveau nr tau de telefon si stiau si cine este proprietarul?
Salut,
As dori sa stiu daca mai pot modifica perioada de 25 ani la 15 ani pentru un credit [editat] - Prima casa 3 si in ce conditii?
Multumesc pentru indrumari.
Buna ziua,
As dori sa stiu daca mai beneficiez de somaj dupa perioada de crestere copil.
Mentionz ca intetionez sa depun actele pentru indemnizatia de crestere copil in februarie 2012 ( momentan sunt masteranda si termin tot in februarie 2012) urmand sa nasc in luna ianuarie. Dupa terminarea perioadei de 2 ani pot depune actele pt somaj?
Multumesc anticipat si Craciun Fericit
Buna seara,
Ma confrut cu urmatoarea situatie:
Am cumparat o garsoniera, iar vanzatoarea a trebuit sa faca pe langa cadastrul imobilului si cadastrul blocului.
Cei de la asociatia de proprietari sustin ca eu trebuie ca, cumparator sa platesc acel cadastru.
Cine trebuie sa plateasca acel cadastru tinand cont ca vanzatorul intetioneaza sa intetnteze proces pt asi recupera suma platita pt a face acest cadastru.
Multumesc pt ajutor
Răspuns la discuția Incident rutier
Consider ca nu eu sunt vinovat, eu mi-am lovit masina mea, celalalt nu a patit nimik, el a intrat pe banda mea de mers, dar pt ca am facut scandal banuiesc ca a mers si a declarat incidentul la politie. Cum sa fiu eu amendat daca din cauza lui pt neasigurare la intrarea pe un drum cu prioritate sa produs incidentul ?
Răspuns la discuția Incident rutier
Trebuia sa merg la politie atunci si i-se ridica permisul pe loc?
Discuție Incident rutier
Buna ziua,
O situatie bizara:
Mergeam cu masina pe drum cu 2 benzi pe sens ( eu mergand pe banda de langa marginea drumului), viteza 90/h si din stanga a intrat un logan cu SCOALA, eu pomenindu-ma cu loganul in fata, am franat brusc si incercand sa evit impactul am intrat pe banda 2 ( cea de langa axul drumului), dar am atins balustrada sifonandu-mi oglinda stanga. Am oprit, l-am oprit si pe Instructorul auto, am facut scandal ca ma duc la politie, el sustinand ca are dreptul sa intre pe banda aceea de mers ( desi are indicatorul de STOP de pe drumul laturalnic de pe care venea).
Am renuntat sa mai merg la politie, considerand ca nu este asa grav.
Dupa o saptamana am primit de la politie instintare sa ma prezint pt declaratie pt incidentul savarsit.
Ce se poate intampla?
Se poate retine permisul, primi amenda?
Multumesc anticipat de ajutor.
Buna ziua,
Am o nelamurire: am semnat un contract cu agentia un contract sa imi arate apartamentul, proprietarul nu are cu agentia contract.
Daca prietena mea cumpara imobilul si eu apar ca girant trebe sa ii platesc agentiei comisionul?
Buna seara,
As dori sa stiu daca se poate incheia contrac vanz-cump cu proprietara care a cumparat garsoniera inainte de decizia de divort, dar care a obtinut prin notar de la fostul sot declaratie ca nu a contribuit in nici un fel la cumpararea garsonierei. Ce alte solutii exista?
Multumesc anticipat pt ajutor.