avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Activitate cristifp

Activitate cristifp

Buna ziua,
In cazul turelor 12 (m)-24(l)-12(m)-48(l) ,(l-liber; m-munca) ceea ce depaseste 8 ore in programul de lucru ar fi ore suplimentare. Se poate considera ca ii dai liber acele ore facute suplimentar in compensatie in zilele in care nu lucreaza? si astfel sa nu fie platite ca si ore suplimentare?
Buna ziua!
Un angajat de al meu pe perioada apr-mai 2020 cand a fost pandemie (perioada OUG) si in somaj tehnic a avut 2 joburi, iar acum mia venit hartie de la ANAf ca trebuie sa returnez bani catre ei aferenti acestui angajat.
Intrebare: am obligatia sa suport eu ca angajator , din bugetul meu, acea diferenta sau trebuie sa i-o imput angajatului (sa recuperez de la el) ? Mentionez fatul ca nu am fost informat de al doilea job al lui.
Multumesc!
Răspuns la discuția Pretentii fost asociat
multumesc pentru raspuns.
Am o societate SRL si in urma cu un an am avut un asociat timp de 9 luni care trebuia sa obtina o finatare pentru societate. Avand in vedere ca in termenul respectiv nu a resit sa obtina finatarea, sa retras din societate cesionand partile lui la valoarea nominala catre restul asociatiilor. Documnetele fiind inregistrate la registru comertului.
Intrebare : dupa un an mai poatea avea ceva pretentii fata de societate sau actualii asociati?
Buna ziua!

Am facut o rezervare online pe booking.com pentru un sejur de 5 zile la Roma, la o oferta last-minutes. Azi am primit de la site o informare ca nu poate sa imi onoreze rezervarea la acel pret, propunandu-mi un pret de 10 ori mai mare.
In caz de ne acceptare a noului pret imi anuleaza rezervarea.
Ce fac in acest moment?
Eu deja mi-am luat bilet de avion si am platit si asigurari si mi-am inchiriat si masina acolo pentru acea perioada?
Cum pot sa imi recuperez prejudiciul?
Buna ziua!

As dori sa ma ajute cineva si sa imi spuna, daca: in calitate de asociat pot sa angajez un avocat care sa reprezinte societatea (SRL) in instanta, sau doar cu mandatul adunarii generale?
Buna ziua!

AS dori sa stiu va relatez umatoarea problema : am cumparat o cladire de la o societate (ca si mijloc fix) , iar terenul pe care se afla cladirea este a statului, dar acea firma avea deptul de folosinta asupra terenului de pe langa caldire in suprafata de 500mp , iar acest drept este inscris si in CF.

Intrebare: Eu beneficiez in continuare de acel drept de folosinta sau trebuie sa fac alt act cu autoritatile locale?
Va multunmesc!
Buna ziua!
As dori sa ma lamureasca cineva legat de urmatoarea problema: in urma cu 2 luni am obtinul un aviz de la Dir.Jud. de cultura , legat de o constructie care ar urma sa se ridice in vecinatatea unui sit arheologic, cu mentiunea in aviz ca la sapaturi sa fie prezent un arheolog pentru descarcarea arheologica daca se gaseste ceva. Dupa primirea avizului am demarat lucrarile la documentatia DTAC pentru ultima varianta acceptata pentru constructie (pe parcursul a trei luni de avizare in sedintele comisiilor regionale cand am schimbat de trei ori proiectul pan lea placut) urmand ca intr-o saptaman sa depun documentatia pentru autorizatia de constructie.
Surpriza a fost acum cateva zile, cand am primit o scrisoare de la DJ de cultura prin care ma notifica ca imi suspenda avizul pana le prezint Certificatul de descarcare arheologica.
Intrebarea mea este : aveau voie sa imi suspende avizul?
Eu am incercat sa rezolv situatia rapid, si m-am adresat Muzeului judetean pentru a veni sa facem descarcarea arhelogica. STUPOARE!!! Acestia refuza sa iasa in teren si imi spun ca ei nu imi vor emite acel certificat de descarcare.
Am incercat sa iau legatura cu alti arheologi din alte judete, dar acestia nu vor sa se bage peste cei din judetul meu , spunand ca au ceva protocoale prin care nu se duc unii la alti in teritoriul de pe raza lor.
De 5 luni ma lupt sa pot construii. In plus am o finanatare din proiect EU pe care risc sa o pierd datorita lor.
Ce fac in aceasta situatie?
As dori sa stiu cum trebuie sa procedez pentru a obtine terenul de sub cladirea pe care doresc s-o cumpar.
Ideea este ca aceasta cladire, care as dori s-o cumpar, este detinuta de o firma (care sia schimbat denumirea prin fuziune cu alta firma mai mare) dar care detine imobilul dinainte de '89. Nu au nici un act de proprietate, doar niste hartii prin care atesta ca au platit impozit pe un teren (care teoretic este cel de sub cladire), si faptul ca acolo de cand este cladirea este curent electric.(cladirea a fost in cadrul unui CAP).

Cum sa procedez ca sa pot sa iau si acel teren si sa il inscriu in CF?

Ar fi mai bine ca firma sa demareze procedura in instanta pentru dobandirea dreptului de proprietate inainte sa imi vanda mie cladirea sau o pot face si eu dupa ce cumpar cladirea?
Răspuns la discuția Acord vecini
Va multumesc pentru raspunsurile promte!