avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate annamarria19

Activitate annamarria19

Răspuns la discuția Garant problema
va multumesc pentru raspuns
Discuție Garant problema
Buna seara.Am fost garanta la un credit luat de o ruda de la o banca cooperatista. S a dispus executare si proprire cont. Mie mi au fost blocate toate conturile. Acea persoana a achitat intr un final. Cand am fost la executor sa mi dea hartie ca sa ma duc sa mi deblochez conturile , m a pasat sa ma duc la banca spunandu mi ca el nu mai este executor bancar ci judecatoresc. La banca mi s a zis , ca ei au dosarul dar nu mi pot sa mi dea decat o adeverinta ca s a terminat creditul . Si acea adeverinta costa 50 lei si mi poate folosi la numai o singura banca . Intrebarea mea este : cum pot sa I fac sa mi dea adeverinta sau sa trimita ei adrese la toate bancile si sa ma scoata din baza lor de date , sa ceara deblocarea conturilor? Avand in vedere ca eu am fost numai garanta la acel credit si ei au dispus blocare conturi. Unde ma pot adresa si cum sa fac reclamatie . Multumesc frumos
Răspuns la discuția Concediu prenatal al doilea copil
Hristos a inviat! multumesc frumos inca o data de raspuns .
buna seara. in data de 8 mai ar trebui sa ma intorc la servici de drept , dupa terminarea concediului crestere al primului copil cu handicap pana la 3 ani . momentan sunt insarcinata in 25 saptamani , dpn 25 iulie , si dupa calculul meu as putea sa intru in prenatal. am instiintat angajatorul de intoarcerea mea la servici si starea de graviditate . in situatia aceasta , pot intra direct in prenatal?concediul prenatal cum se calculeaza si de catre cine? postnatalul mi se acorda? doctorul meu de familie mi a zis ca mi trebuie adeverinta de salariat de la servici si sa arat daca am beneficiat de concediul medical in ultimele 12 luni ,pentru a intra in prenatal .si ar fi bine sa ma intorc o luna la servici , deoarece scrie intr o lege ca trebuie sa cotizez minim o luna la contributii sociale.intrebarea mea este daca eu ies din concediu crestere copil , de ce trebuiesc aceste hartii si daca ma puteti ajuta cu o lege. multumesc
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
multumesc pentru raspunsuri
sunt angajata de 5 ani la firma la care lucrez cu norma intreaga salar brut 1800 ron , net in mana 1345. la data de 15 oct deoarece aveam probleme cu sarcina ,fiind in 8 saptamani, am intrat in concediu medical. pe 12 ianuarie implinesc 3 luni de concediu medical si intru in comisie pana in prenatal. eu voi naste pe 25 mai (asa e data probabila). intrebarile mele sunt:
1. pot sa mi iau concediu odihna pana ce intru in prenatal si cate zile?
2. la calculul indenizatiei de crestere a copilului dupa postnatal se iau si concediile medicale si prenatalul in calculul veniturilor nete? la concediile medicale am avut un salar net de 1600 ron deoarece a avut zile cu 100% platite si care ar fi indemnizatia mea?
o cunostinta are contract management ce expira peste 2 ani. e director banca. in 7 oct se emite la bnr o suspendare din functie, in data de 14 octombrie ajung 2 pers din unitatea mama cu o hartie la unitate prin care se anunta suspendarea consiliului de administratie(din care face parte si domnul dir). domnul dir nu a semnat nici o hartie de primire dar a facut preinfarct si a plecat la spital . i s a dat concediu medical .mentionez ca el nu primise nici o adresa acasa personal. in cazul acesta se pot deconta concediile medicale?