avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Activitate problem87

Activitate problem87

Buna seara,

Am facut o procura notariala pentru a’mi inputernici tatal sa imi vanda un imobil.

Pe aceasta procura emisa la ambasada este specificat numarul de cont EURO.

Notarul public; nu stiu cum a preluat contul meu de LEI (cel mai probabil de pe pe o factura in care achit gaz/electric) si la trecut in contract.

In loc sa fiu platit in contul de EURO am primit bani in contul de LEI.

Diferenta la schimbul valutar este uriasa. Ce pot face acuma?
E vina notarului ca nu a respectat procura?

Sunt sanse pe cale amiabila sa ma desbagubeasca? Sau trebuie sa-mi caut un avocat ..?

Cu stima,
A.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca va datoreaza bani poate vinde partea sa.

Nu exista inca partea lui. Parintii traiesc si sper sa o faca si peste 100ani.

APET_R a scris:n
nConsider ca este bine de stiut cine e proprietarul tabular pe acel apartament, apoi se poate da o solutie viabila. n

Imi cer scuze ca nu am specificat in prima postare.
Propritar e tatal meu.
Dupa decesul parintilor , vrem ca el (fratele) sa nu mai aiba drepturi legale asupra imobilului.
Subliniez ca totul se face cu acordul partilor, el isi ridica acest drept in schimbul datoriei care nu mi-o poate restitui.
au trecut cele 45 zile in care trebuia sa primesc bani (asa zisa prima transa) ce trebe sa fac in situatia asta?
Răspuns la discuția Restituire TAXA AUTO
au trecut cele 45 zile in care trebuia sa primesc bani (asa zisa prima transa) ce trebe sa fac in situatia asta?
Familie formata din 2 frati si 2parinti.
Imobil : 1 apartment

Fratele meu are o datorie catre mine N€ care nu mi.o poate achita.
As dori atat eu cat si parintii mei sa stim ce cale legala ar fi ca dreptul fratelui datornic asupra apartamentului sa fie ridicat in totalitate , irevocabil. Datoria reprezentand defapt plata partii sale.
Totul se intampla cu consimtamantul tuturor partilor.
Am nevoie de un evaluator al imobilului?..
Cum sa procedez corect...sau ce optiuni as avea?

Va multumesc anticipat
(sper ca am postat unde trebuie)
Buna ziua,

Ma adresez cu acest topic acelor oameni care se cred capabili sa faca o schimbare in legatura cu ineptiile Pont`iste/PDL`iste.

Brav si falnic cetatean mi-am achitat taxa de poluare in val. de 6500 lei.
Am dat in judecata si am castigat.
Acum trebuie sa astept 5 ani ca sa astept sa-mi primesc bani MEI , care i-am platit si pentru care m-am luptat in instanta?

Exista posibilitatea sa fie dat in judecata statul si guvernul pentru ca nu respecta hotaralile judecatoresti si ca au dat legea asta tampita? Ce ma intereseaza pe mine bugetu statului cand judecatoru mi-a dat castig de cauza

Cu siguranta nu sunt singura persoana care ar vrea asa ceva.
Poate cineva sa ma lamureasca..?
Multumesc anticipat.

Pacat ca nu se poate face absolut nimic.

Pe decizile de la judecata nu sunt calculate nici un fel de dobanzi , sumei care am platito de 6500...e normal? Sau asta o sa vina calculata de finante?

Cum anume se calculeaza? Cat anume ar trebui sa primesc? (Sa stiu nu de alta sa nu ma traga si astia in "cuvant urat")
Răspuns la discuția Taxa neplatita radiotv
Sunt in aceeasi situatie.
Nu am achitat-o de 3 ani. Sediul firmei find unde locuiesc.
Firma find una de transport care nu activeaza pe teritoriul RO.
Buna seara,

Ca orice cetatean de rand mi-am achitat taxa de poluare . (2 masini/ 6500lei )
Am dat in judecata, am castigat, evident.

Acum e acum.. am fost la FISC , am predat dosaru, am primit un nr. de inregistrare.

Situatia actuala ...care e?
O sa fim nevoiti sa asteptam 5 ani de zile sa ne primim bani ...?
Inteleg ca statu asta isi bate joc de noi ori de cate ori are ocazia..dar e perfect legal ceea ce fac ei ?

Chiar nimeni din tara asta amarata nu are vreo sansa sa schimbe legea asta cu bani pe 5 ani ?

Am inteles ca sunt obligati in termen de 45 zile lucratoare sa-mi dea raspuns obligatoriu.