avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate 2740826332154

Activitate 2740826332154

fratele meu a decedat in londra acum aprox.o luna de zile.a fost repatriat si i s-a facut inmormantarea aici in romania.i s-a intocmit certificatul de deces in londra,insa la cauza decesului i s-a trecut moarte suspecta in curs de cercetare deoarece la autopsie nu s-a putut stabili cauza.di n aceasta cauza aici la primaria din orasul in care avea domiciliul in romania nu i se recunoaste certificatul de deces emis in londra iar cumnata mea nu poate intocmi actele pt.ajutor de inmormantare.va rog sa-mi spuneti carei institutii ale statului roman poate apela cumnata mea pt.rezolvarea acestei probleme.va mutumesc.
Discuție pensie de urmas
daca fratele meu a decedat in londra si a fost repatriat in romania,iar in urma lui au ramas doi copii minori acestia pot beneficia de pensie de urmas?mentionez ca a lucrat aproximativ zece ani in romania si zece ani in londra.
daca fratele meu a murit in londra si afost repatriat si inmormantat in romania sotia acestuia beneficiaza de ajutor de inmormantare?
daca am sustinut proba practica la examenul auto de doua ori si am fost respinsa de ambele ori pot sa ma transfer la alta soala de soferi?ce trebuie sa fac pentru acest lucru?va multumesc!
daca am cumparat un autoturism si nu l-am inmatriculat dar am circulat cu numere provizorii se plateste impozit la primarie pentru perioada in care am avut numere provizorii?
Discuție insotitor
in ce stadiu al bolii parkinson este nevoie de insotitor?care este modalitatea pentru a fi insotitor al unei persoane cu acest diagnostic?
din ce stadiu al bolii PARKINSON un bolnav de aceasta boala poate beneficia de un insotitor? multumesc.
Discuție cazier judiciar
de unde se elibereaza cazierul judiciar si ce perioada de valabilitate are acesta?daca sotul are o amenda de circulatie neachitata ,sotia poate sa-si elibereze cazierul?
Discuție taxa auto
pentru un autoturism audi a4 din anul 2004 se plateste taxa de inmatriculare daca acesta este intrat in tara anul tecut si doresc sa-l inmatriculez luna viitoare?multumesc.
daca un elev termina anul acesta liceul si opteaza pentru inscrierea la bacalaureat in sesiunea din toamna,acesta poate beneficia de ajutor de somaj fara diploma de bacalaureat? bineinteles elevul nu se inscrie la cursuri postliceale sau la facultate.daca fostul elev,.absolvent de liceu este bolnav si acesta trebuie sa ia tratament compensat pentru boala respectiva,acesta(in varsta de 20 de ani)poate fi trecut coasigarat la sanatate pe asigurarea mamei lui aceasta fiind angajata cu cim pe perioada nedeterminata si norma intreaga?
daca beneficiaza de somaj ,in cat poate depune actele la somaj?