avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 231 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai42

Activitate Mihai42

Buna ziua.
Tatal meu este nascut pe 08.05.1958 si are vechime in munca de 38 ani. Ma interesaza cand s-ar putea pensiona anticipat (eventual partial) si pensiona la implinirea limitei de varsta.
Va multumesc.
Buna ziua.
Mama mea dupa 31 de ani de casatorie divorteaza. Ma intereseaza drepturile ce i se cuvin avand in vedere faptul ca sotul a mostenit casa de la parintii lui si terenul aferent. Dupa casatoria cu mama mea nu s-a mai construit nimic in acea curte dar in schimb s-au facut renovari si intretineri ale locuintei.
Multumesc anticipat.
Buna ziua.
Mama mea nascuta in 17.03.1959 are vechime in munca de 28 ani. Ma intereseaza cand poate iesi la pensie pentru limita de varsta si la pensie anticipata (partial).
Va multumesc.
Buna ziua.
Tatal meu si-a facut ucenicia timp de 2 ani intre 1973-75 lucrand 8 ore pe zi si fiind remunerat pentru orele lucrate, el lucrand si in acest moment in aceasta societate.
Ma intereseaza daca aceasta perioada este considerata vechime in munca avand in vedere faptul ca in acea perioada a platit contributiile la stat.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Drept de proprietate
Ok, cumpar servitutea de trecere de la fratele meu, dar nu este nicio problema avand in vedere faptul ca terenul de sub camera este al fratelui meu?
Va multumesc anticipat!
Buna ziua!
Parintii mei au avut un teren de 2400 mp si o casa de 130mp aflata pe acest teren. In 2005 i-au vandut fratelui meu printr-un contract de vanzare-cumparare 2000 mp si
suprafata de 100mp din acea casa (4 camere din totalul de 6). Anul acesta tatal meu a decedat, iar mama i-a vandut din nou fratelui meu diferenta de 400mp de teren, dar fara cele doua camere din acea casa (mentionez ca terenul si casa le-a primit mostenire de la parintii ei). Ma intereseaza daca dupa moartea mamei am si eu dreptul la o camera din acea casa, si daca da, sunt oare obligat sa daram camera deoarece se afla pe terenul fratelui meu sau fratele meu este obligat sa-mi cedeze o parte din teren pentru a ajunge la locuinta?
Va multumesc!
Buna ziua!
Ion si Maria sunt copiii unei familii de la tara. Tatal lor a mostenit o proprietate de la parintii lui de 2000 mp. Dupa casatoria Mariei parintii construiesc o casa cu 5 camere pe aceasta proprietate. Ulterior parintii ii vand printr-un contract de vanzare-cumparare 1500 mp si 3 camere din casa construita lui Ion. Dupa moartea mamei, tatal ii vinde tot printr-un contract de v-c lui Ion si suprafata ramasa de 500 mp dar fara cele 2 camere care au fost construite impreuna cu sotia (mentionez ca dupa moartea mamei nu s-a facut succesiunea). Dupa moartea tatalui, cum va ajunge Maria la camera din casa ce ii revine daca pamantul este tot al lui Ion? Este obligata cumva Maria sa darame constructia (si sa ia toate bunurile aflate in acea camera si caramida din care este construita) sau Ion trebuie sa cedeze o parte din pamant pentru ca Maria sa poata ajunge la acea locuinta?
Va multumesc!
Buna ziua! Numele meu este Mihai si am si eu o intrebare la care caut raspuns.
Bunicul meu i-a vandut tatalui meu printr-un contract de vanzare-cumparare in anul 1992 (si acum citez din contract) ,,imobilul compus din suprafata de 1000 mp teren de constructie SI o casa de locuit in suprafata de 82 mp".Toata suprafata pe care o detinea bunicul meu era de 1100mp. Ma intereseaza daca acei 82 mp ai casei sunt inclusi in cei 1000 mp pe care tatal meu i-a cumparat prin contactul de v-c sau daca de fapt tatal meu a intrat in posesia a 1082 mp. Ma intereseaza deoarece tatal meu mai are o sora care nu doreste sa renunte la proprietatea ramasa diferenta pana la valoarea de 1100 mp.
Multumesc anticipat!:)