Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand poate iesi mama la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand poate iesi mama la pensie?

Buna ziua.
Mama mea nascuta in 17.03.1959 are vechime in munca de 28 ani. Ma intereseaza cand poate iesi la pensie pentru limita de varsta si la pensie anticipata (partial).
Va multumesc.
Mama dvs poate beneficia de :
- pensie la limita de vârsta dupa anul 2020 luna Iulie la vârsta standard de pensionare de 61 ani si 4 luni daca indeplineste conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare fiind de 31 ani si 4 luni.

- pensie anticipata dupa anul 2015 luna Iulie la virsta de 56 ani si 4 luni daca indeplineste conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 39 ani si 4 luni

- pensie anticipata partial dupa anul 2015 luna Iulie la virsta de 56 ani si 4 luni daca indeplineste conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 31 ani si 4 luni.