avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 489 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand poate iesi mama la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand poate iesi mama la pensie?

Buna ziua.
Mama mea nascuta in 17.03.1959 are vechime in munca de 28 ani. Ma intereseaza cand poate iesi la pensie pentru limita de varsta si la pensie anticipata (partial).
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:53, 11 Februarie 2012
Mama dvs poate beneficia de :
- pensie la limita de vârsta dupa anul 2020 luna Iulie la vârsta standard de pensionare de 61 ani si 4 luni daca indeplineste conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare fiind de 31 ani si 4 luni.

- pensie anticipata dupa anul 2015 luna Iulie la virsta de 56 ani si 4 luni daca indeplineste conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 39 ani si 4 luni

- pensie anticipata partial dupa anul 2015 luna Iulie la virsta de 56 ani si 4 luni daca indeplineste conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 31 ani si 4 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In ce conditii pot iesi la pensie? zohnermariana zohnermariana Sunt nascuta in 9 august 1958 si am o vechime in campul muncii de 29 de ani si 4 luni.Cand pot solicita iesirea la pensie anticipata sau la limita de ... (vezi toată discuția)
Pensionare mimisor45 mimisor45 Sora mea este nascuta in data de 23.01.1960 . Este incadrata in campul muncii de la 17 ani pana in vara acestui an cand a intrat in somaj. A lucrat in ... (vezi toată discuția)
Pensionare marimariana marimariana Buna ziua Persoana de sex feminin, nascuta in 12.07.1958 ( 56 ani) cu 32 ani munca inscrisi in cartea de munca. Cand se poate sa ma pensionez ? (vezi toată discuția)