avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Activitate mirelademian

Activitate mirelademian

Locuiesc la etajul I al unui bloc intr-un apartament de doua camere in imediata vecinatate a uscatoriei. As dori sa o cumpar pentru a-mi face inca o camera. In ce conditii pot sa o cumpar? De cate semnaturi am nevoie? De ce acte e nevoie pentru a fi totul legal?
Va multumesc.
Discuție operatie la nas
nu sunt multumita de operatia de rinoplastie ... ce drepturi am??? este medicul obligat sa refaca operatia???
Buna, sunt interesata de cumpararea uscatoriei din blocul unde locuiesc. Am apartament cu 2 camere, iar uscatoria mi-e alaturi. Apartamentul l-am luat prin credit bancar pe 30 de ani. As dori sa stiu care sunt pasii de urmat pentru achizitia si intabularea uscatoriei, cheltuielile aproximative si daca am nevoie de acordul tuturor proprietarilor sau doar 2/3.
Va multumesc.
din 18 pana in 30 iunie
Va rog sa ma ajutati cu calculul salariului prenatal. Venit net pe ultimele 6 luni de cca 9321, (13234- brut). Pentru luna iunie sunt platita: 8 ore lucratoare = 108 lei
72 ore concediu odihna = 968 lei,10 zile concediu prenatal = 706 lei. Total net iunie 1465 ( brut-1791). Salar de incadrare e 2152. Am dubii in ceea ce priveste calculul salariului pentru zilele de concediu prenatal. Va multumesc.
Ma poate ajuta cineva la calcularea concediului prenatal? Pot sa va comunic salariile nete pe ultimele 6 luni. Va multumesc.
Răspuns la discuția TAXA RADIO-TV PERSOANE JURIDICE
Buna Conrad... si pana la urma cum ai procedat? Eu am mai mult de platit pentru radio- tv decat energia efctiv consumata... 80 lei tva =100 lei mi se pare ffff mult in fiecare luna, in conditiile in care situatia e asa cum e
Discuție taxa radio tv
Este obligatorie taxa radio tv pentru microintreprinderi tinand cont ca nu exista nici tv nici radio la punctul de lucru. Firma are sediul intr-un apartament, iar acolo nu plateste curent., acesta fiind inregistrat pe persoana fizica. Am de plata 80 radio-tv si 30 lei curent + tva.
Cum ar trebui sa procedez?
Rabuzu... am aceeasi problema ca si a ta.. doar ca pe a mea nu stiu cum sa o rezolv. Sunt tare curioasa cum se repartizeaza la voi caldura in functie de suprafata radianta. Daca ar fi in functie de suprafata radianta nu as avea nici un comentariu. Dar la noi se face raportare,( nu stiu exact cum ) la suprafat radianta initiala ( adica la cea care a existat acum 2-3 ani), ceea ce nu e corect.
Sa-mi explic: facand referire doar la cei cu ap de 2 camere.. suprafata radianta "cica din proiect'' difera . Astfel cei de la 4 li se face o raportare la o suprafata radianta de 20, iar mie , la et 1 o raportare la 6.75 . Ei!!! asta mi se pare aberant. Spre exemplu acum multi ani au fost persoane care si-au adaugat elementi ... deci unde e cea din proiect??? Ca sa ma conving am fost si la cei care au facut proiectul si mi s-a spus ca nu mai au datele unui bloc vechi de 30 de ani.
Conform calculelor celor de la asociatie ei considera ca eu ar trebui sa am in toata casa calorifere cu o lungime totala de 1.53 m ( in prezent am de 3.5 m) iar cel de la et. 4 ..are o lungime de 4.18 m.. si atunci am PLATI LA FEL.
TE ROG DACA AFLI SI ALTE DATE SA MA ANUNTI SI PE MINE....CHIAR NU STIU CE SA FAC... SUNT SINGURA IN SCARA CARE PLATESC MAI MULTA CALDURA.... SINGURA DIN 17 APARTAMENTE !!!






Mi-am schimbat calorifere. Astfel intr-o camera am inlocuit cel de fonta din 11 elementi cu unul din otel de 80 cm. Conform calculetor administratorului ar fi trebuit sa-mi cumpar un calorifer de 33.7 cm. Ca sa nu depasesc suprafata radianta de 6.75 din tot apartamentul. Acum am o supratafa radianta de 16.
Sincer mi se pare aberant... Pe baza unor date din proiectul blocului imi explica cum cei de la ultimul etaj au o dreptul la o suprafata de 3 ori mai mare decat a mea... (20 ).
Ca sa ma conving am fost la firma care a facut proiectul blocului si mi s-a spus: noi datele pentru un bloc din 1970 nu le mai avem.. dar in nici un caz nu s-au montat 33 de elementi intr-o camera dintr-un apartament. Mi-a zis: " sa fim seriosi nu era chiar atat de darnic Ceausescu, poate si-au adaugat ei elementi la fel cum au facut multi altii"
intrebarea mea cum procedez??? Cum sa-l verific pe administrator? Ba zice ca e din proiect ..ba ca e de la inventar