avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate miliuta

Activitate miliuta

Mama a murit dupa fiu ,dar nu este fiul ei legitim si nici nu este infiatde ea.Este al sotului.

miliuta a scris:

Nu mai inteleg nimic!!!
Mamei decedate nu-i revine 1/2din masa succesorala?

miliuta a scris:

Buna ziua
Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati :
Cum vin nepotii la mostenirea tatalui decedat?In parti egale cu ceilalti 3 frati in cazul nostru?sau vin doar la partea tatalui (a fratelui decedat) Mi s-aspus ca ,nepotii de la fratele decedat, fac parte egala cu fratii in viata si nu iau parte doar la masa succesorala a tatalui respectiv a fratelui.
Dar mama decedata ?la partea sotului decedat ?
Va multumesc!



Nu mai inteleg nimic!!!
Mamei decedate nu-i revine 1/2din masa succesorala?

miliuta a scris:

Buna ziua
Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati :
Cum vin nepotii la mostenirea tatalui decedat?In parti egale cu ceilalti 3 frati in cazul nostru?sau vin doar la partea tatalui (a fratelui decedat) Mi s-aspus ca ,nepotii de la fratele decedat, fac parte egala cu fratii in viata si nu iau parte doar la masa succesorala a tatalui respectiv a fratelui.
Dar mama decedata ?la partea sotului decedat ?
Va multumesc!

Fiul (fratele nostru) a murit dupa tata

raluk0207 a scris:

Fiul când a murit? Înaintea tatălui sau după?

Buna ziua
Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati :
Cum vin nepotii la mostenirea tatalui decedat?In parti egale cu ceilalti 3 frati in cazul nostru?sau vin doar la partea tatalui (a fratelui decedat) Mi s-aspus ca ,nepotii de la fratele decedat, fac parte egala cu fratii in viata si nu iau parte doar la masa succesorala a tatalui respectiv a fratelui.
Dar mama decedata ?la partea sotului decedat ?
Va multumesc!
Deci ,vreti sa-mi spuneti ca,nu este valabila declaratia acceptarii calitatii de mostenitor decit la consulat?
Clar ,daca ar fi avut posibilitatea de a veni in vacanta ,nu v-as mai fi rugat sa-mi dati informatia respectiva ,nu credeti?
Mi se pare derizoriu raspunsul dumneavoastra ,ca sa nu spun altfel
Oricum, va multumesc!
Buna ziua
Va rog,am nevoie de o informatie.
Suntem patru frati dintre care 3 sunt in strainatate.Suntem in momentul inceperii succediunii dupa parinti .Nu stim daca e valabila pentru ei declaratia de acceptare a mostenirii la un notar din tarile respective,sau nu.

Mentionez ca ,domiciliul lor este la o distanta considerabila de consulatele romanesti si ar fi foarte dificil de ajuns acolo.
Va multumesc!
Am drept la munca dacă sunt pensionara?
Menționez ca am o pensie de mizerie și as vrea sa știu dacă pierd acest drept?Va rog sa-mi spune-ți de asemenea dacă trebuie sa fac declarație de venit in acest caz,și cum trebuie sa procedez.Lucrez la privat de doua luni.
Va multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Felicitari domnule Popa ,de asa oameni este nevoie ,care sa spuna lucrurilor pe nume ,nu sa ameteasca potirnichi ,cautind slogane si invirtindu-se dupa deget .Inca o data va multumesc .Clar datoria guvernului este sa dea raspuns societatii de ce nu sunt bani ,si cum este posibil ca unui pensionar sa i se atribuie doar nici macar 3 euro pe zi .Este scandalos ,si pentru cei ce fac atita teatru cu , cunostiintele economice si legislative pe care le detin .Cit va mai dura aceasta situatie in aceasta tara?cind va pune poporul punctul pe i ,cind vom pune capat atitor umilinte ?Ma simt mai rau ca un cersetor .In acest an am dreptul sa ies la pensie si nu-mi vine a crede ca pentru o viata intreaga de contributie nu o sa am bani nici de medicamente, sa nu mai vorbim de tratamente balneare ,vacante ,asa cum se intimpla cu pensionarii din tarile unde clasa politica nu face chiar ce vrea ea
Cred ca nu sunteti in ton cu realitatea .Clar ,medici trebuie sa ofere garantie pentru lucrarile efectate ,si intradevar o fac doar cei ce isi exercita profesia cu o mare raspundere ,deci ,adevaratii medici ,nu cei cu numele .Trebuie evitat orce relatie cu cei ce nu-si asuma raspunderea ci doar invata ,sau fac practica pe cei ce accepta .
Cred ca sunteti depasita de realitate .Clar ca medicii stomatologi ofera garantie pentru lucrarile efectuate (medicii care, cu adevarat isi exercita profesia cu o mare raspundere ).Ceilalti, nu .