avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Activitate miliuta

Activitate miliuta

Am drept la munca dacă sunt pensionara?
Menționez ca am o pensie de mizerie și as vrea sa știu dacă pierd acest drept?Va rog sa-mi spune-ți de asemenea dacă trebuie sa fac declarație de venit in acest caz,și cum trebuie sa procedez.Lucrez la privat de doua luni.
Va multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Felicitari domnule Popa ,de asa oameni este nevoie ,care sa spuna lucrurilor pe nume ,nu sa ameteasca potirnichi ,cautind slogane si invirtindu-se dupa deget .Inca o data va multumesc .Clar datoria guvernului este sa dea raspuns societatii de ce nu sunt bani ,si cum este posibil ca unui pensionar sa i se atribuie doar nici macar 3 euro pe zi .Este scandalos ,si pentru cei ce fac atita teatru cu , cunostiintele economice si legislative pe care le detin .Cit va mai dura aceasta situatie in aceasta tara?cind va pune poporul punctul pe i ,cind vom pune capat atitor umilinte ?Ma simt mai rau ca un cersetor .In acest an am dreptul sa ies la pensie si nu-mi vine a crede ca pentru o viata intreaga de contributie nu o sa am bani nici de medicamente, sa nu mai vorbim de tratamente balneare ,vacante ,asa cum se intimpla cu pensionarii din tarile unde clasa politica nu face chiar ce vrea ea
Cred ca nu sunteti in ton cu realitatea .Clar ,medici trebuie sa ofere garantie pentru lucrarile efectate ,si intradevar o fac doar cei ce isi exercita profesia cu o mare raspundere ,deci ,adevaratii medici ,nu cei cu numele .Trebuie evitat orce relatie cu cei ce nu-si asuma raspunderea ci doar invata ,sau fac practica pe cei ce accepta .
Cred ca sunteti depasita de realitate .Clar ca medicii stomatologi ofera garantie pentru lucrarile efectuate (medicii care, cu adevarat isi exercita profesia cu o mare raspundere ).Ceilalti, nu .
va multumesc
Vreti sa-mi spuneti ca doar calculul imi va fi facut pe cei 24 de ani?si pentru cei 10 din Spania trebuie sa astept drepturile pentru ei comform legislatiei din aceasta tara?Nu exista nici o posibilitate sa-mi aduc in Romania acea vechime in munca si din punct de vedere al calculului total ,renuntind la ceea ce ei ar insemna pentru vechimea din Spania?
Buna ziua ,va rog daca cineva imi poate da un raspuns clar .Am lucrat contribuind la asigurarile sociale din Spania 10 ani si in Romania 24 ,am 59 de ani si doresc sa ma pensionez anticipat .Nu vreau sa mai stau ca sa cumulez minimul din Spania care la aceasta data este de 15 ani ci doresc sa vin in Romania si sa cer pensionarea anticipata partiala aici .Nustiu cum sa procedez ?Mi se pot lua in calcul ca vechime totala si cei 10 ani din Spania si in acest mod pot avea vechimea corespunzatoare pentru a putea face acest lucru sau nu?Sunt total incurcata si nu mai inteleg nimic .Va multumesc!
Sunt de acord cu Martonze ,nustiu de ce exista credinta ca daca schimbam sau distribuim de alta manera desenul am schimbat ceva ?Domnilor, ametind lucrurile, neaxindu-ne pe fapte cu adevarat importante nu duce nicaieri .Inteleg ca si aceste persoane care se ocupa cu asa ceva in cadrul forumului trebuie sa-si justifice salariul dar nu in acest fel .Asa cum a-ti inceput a fost destul de bine dar pe drum s-au pierdut multe lucruri esentiale. Toate cele bune !!
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mi s-a parut mai usor accesibil primul format .Noulmi se pare mult mai stufos si greoi
Vreau sa reinoiesc gardul care imprejmuieste locuinata mea si un stiu cum sa procedez :
sa-mi fac autorizatie de constructie?sau un?
Va rog cine s-a mai confruntat cu aceasta problema sa ma sfatuiasca pentru un a avea problema.Care este legislatia ?gardul este in proiectul locuintei .Doar vreau sa inlocuiesc scindura cu placi de beton .
Sunt incurcata pentru ca ,unii imi spun ca un iar altii da
va multumesc!!