avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Activitate Raluca Gorun

Activitate Raluca Gorun

Buna seara,

Cine poate face constatarea nulitatii unui contract de munca?
Daca un angajatat, nu a avut analizele la angajare si refuza sa le faca si pe durata contractului de munca, angajatorul poate constata nulitatea contractului?

Daca da, care e procedura, ce trebuie sa faca?

Multumesc
Răspuns la discuția Revisal
Multumesc,

Asta am citit, dar am fost contrazisa de faptul ca acest lucru nu se aplica contractelor noi, si in momentul cand am un contract noi trebuie sa trec obligatoriu la versiune noua.

Asta e nelamurirea mea. Trebuie sa trec obligatoriu la versiunea noua la primul contract incheiat in aceasta perioada. Pe site-ul lor nu am vazut acest lucru.
Discuție Revisal
Buna dimineata,

Am intels ca pana la sfarsitul anului se pot folosi ambele variante de revisal. In acelasi timp am citit ca nu se mai poate folosi varianta veche de revisal pentru contractele care se incheie acum.
Intrebarea mea e: se mai poate folosi varianta veche a Revisalului pentru contractele care se incheie acum, sau trebuie sa am obligatoriu varianat noua?

Astept raspuns
Multumesc,
Discuție Revisal
Buna ziua,

Incepand de la 01.08.2011 intra in vigoare noul revisal?
In afara de continut, s-a mai modificat ceva?

Multumesc,
O persoana care are cursul SSM de 240 ore, poate tine cursuri pentru pregatirea pe linie SSM, cursurile de 40 respectiv 80 de ore?
Care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca?

Multumesc
Buna ziua,

Persoana care va completa Revisa-ul incepand cu 1 august trebuie sa aibe curs de inspector resurse umane??


Multumesc




Pentru a ocupa postul de paznic, persoana respectiva trebuie sa urmeze ceva cursuri speciale??

Multumesc
bianca.bonnie a scris:

Daca ai avea macar un numar de Monitor Oficial in care a aparut, l-as putea gasi si ti l-as putea trimite..


Nu stiu daca a fost publicat in monitorul oficial.
Buna ziua,

Stie cineva unde pot gasi in format electronic Contractul Colectiv de munca pentru ramura " EDITURI SI POLIGRAFIE" pe anul 2011?
Pe site-ul ministerului muncii nu e.

Multumesc,

Răspuns la discuția Preaviz demisie
freeelis a scris:

Angajatorul este îndreptăţit să dispună concedierea disciplinară a salariatului, în cazul în care acesta nu respectă termenul de preaviz, absentând de la serviciu.



E nevoie de cercetare disciplinara, sau poate dispune concedierea disciplinara direct?