Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nulitatea contractului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nulitatea contractului

Buna seara,

Cine poate face constatarea nulitatii unui contract de munca?
Daca un angajatat, nu a avut analizele la angajare si refuza sa le faca si pe durata contractului de munca, angajatorul poate constata nulitatea contractului?

Daca da, care e procedura, ce trebuie sa faca?

Multumesc
constatatrea nulitati oricarui contract se face doar prin instanta de judecata
Art.57 C.mun. :
.....
(6) Constatarea nulităţii şi stabilirea, potrivit legii, a efectelor acesteia se pot face prin acordul părţilor.
(7) Dacă părţile nu se înţeleg, nulitatea se pronunţă de către instanţa judecătorească.