avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate dorel9

Activitate dorel9

Răspuns la discuția A J O F M !?
asta e inca o anomalie ca am carnetul de somaj si pe el este scrisa suma pe care trebiue sa o primesc ....pentru ca au socotit 75%+10% ca am peste 20 ani vechime din salariul brut avut in ultimele 12 luni ..........CE LE MAI TREBUIE ???
CE SA MAI FAC ??CA IN ROMANIA ORICE LUCRU ANORMAL E NORMAL
Răspuns la discuția A J O F M !?
sunt 24 luni lucrate fara intrerupere si fara sa schim angajatorul iar adeverintacu stagiul de cotizare pe ultimele 12 luni este depusa la dosar
CE ROS MAI ARE O ALTA ADEVARINTA ?care sa arate ce?ca am depus tot ce este necesar pentru somaj?!!
Discuție A J O F M !?
Incerc sa sintetizez problema pe care o am ... sunt concediat cu art 65 CM si am depus actele necesare ptr somaj numai ca acum incepe problema cei de la AJOM ALBA nu pot da OK -ul pentru acest dosar pe motiv ca nu am trecut in cartea de munca perioada 2007-2009 , perioada lucrata la o firma cu sediul in CLUJ iar acolo inregistrarea cartilor de munca se face ELECTRONIC ....pentru acest lucru nu-mi pot da drumul la somaj cei din ALBA oare am vreo vina eu? ca se inregistreaza electronic si nu se mai trece in cartea de munca?
La dosar am de pus toate actele necesare cele care au fost cerute am depus si copie dupa contractul de munca si dupa decizia de concediare ,copii dupa taota cartea de munca ,dupa actele de la firma ca au virat toate cotizatiile ....IAR ACUM CEI DE AICI CER O ADEVERINTA DE LA FIRMA CU PERIOADA IN CARE AM LUCRAT SI AU SPECIFICAT CA TREBUIE VIZATA DE I T M CLUJ
Dar oare acesta perioada este destul de evidenta din copia contractului de munca si a dispozitiei de concediere cu data de inceput si de sfarsit a contractului si este si vizata de I T M CLUJ .
E MORMAL ASA CEVA ? LE MAI TREBUIE SI ACEASTA ADEVERINTA?
Răspuns la discuția 15 sau zile preaviz
multumesc pentru raspunsuri
1 am primit instintare de disfintare post in care am preaviz de 20 zile dar in cim am scris ca perioada de preaviz in cazul concedieri este de 15 zile lucratoare
care este perioada corecta
2 locuiesc in alba iulia am lucrat in 3 judete cu masina firmei pentru service si pe contractul de munca locul de nmunca este cluj napoca (unde este sediul firmei) in perioada de preaviz am fost chemat la cluj pentru 4 ore cum pot rezolva legal sa nu fac naveta mai am concediu de odihna ?
Răspuns la discuția concediu in perioada de preaviz
scuze am uitat sa va intreb cate salarii compensatorii voi primi ?
firma fiind de distributie ? cred ca poate face parte di ramura comert ?
buna ziua
sunt intrun conflict cu firma la care lucrez .....de asta vara mi-se cere sa platesc o reparatie la masina firmei refuznd acest lucru in data de 16.11.2009 ca atare
din 17.11.2009 pana in 14.12.2009 sunt in preaviz conform art.65 .....am primit aceasta comunicare acasa in 19.11.2009 dupa ora 17 in adresa nu este trecut ca pe perioada preavizului sa lurez 4 sau 8 ore in data de 20 am fost sunat de la firma si intrebat cum doresc sa lucrez am optat pentru 4 ore , si am intrebat ce se intampla cu orele lucrate in 17.11.09- 8 ore..18.1109-13 ore si 19.11.09-8 ore au raspuns verbal ca nui intereseaza asa ca am trimes un mail in care am cerut ca satpamana asta sa fiu liber si sa trimita pe cineva de la cluj napoca unde este sedil firmei sa predau masina telefon si cemai am ....au trimes am predat iar acum ma trezesc cu o adresa sa ma prezint la servici la locul de munca inscris pe cim adica la cluij napoca cate 4 ore....intrebarea mea este POT SOLICITA CA IN ACEASTA PERIOADA SA FIU IN CONCEDIU DE ODIHNA ? fiinca mai am 10 zile de concediu si cum se vor ponta aceste zile pana la terminarea preavizului ?
multumesc
Răspuns la discuția concediere
scuze
dar am facut o gresala in anunt din data de 17.11.09intru in preaviz pana in 14.12.09
si referitor la predarea gestiuni si a masini luni 23.11.09 am fost chemat la cluj pentru a preda masina ....firma nu poate trimite pentru a prelua tot ce am ?
si daca pot cum trebuie sa procedez?
Discuție concediere
buna ziua
am o problema si data ma puteti ajuta cu un sfat : in data de 16.11.09 am fost la sediul firmei(cluj napoca) la care lucrez ca tehnician (locul meu de munca era in judetul ALBA, HUNEDOARA.si MURES) si nu au avut demnitatea de a comunica concedierea decat dupa 3-4 zile si prin posta ca incepand cu 17.11.09 se desfinteaza postul pe care sunt angajat in aceasta perioada am lucrat zilnic 8ore si in data de 18.11.09 am lucrat 12 ore ....abia vineri in data de 20.11.09 am fost intrebat cum doresc sa lucrez in aceasta perioada 4 sau 8 ore am optat pentru 4 dar intreband cum ramane cu orele lucrate din 17-20 si am primit un raspuns ca nu stiu cum ...de la firma am primit :telefon de servici si o masina , pe langa acestea mai este un depozit ca punct de lucru in alba iulia unde am tot felul de piese de schimb si utilaje si intrebarea mea este: pot solicita la firma sa vina cineva la ALBA IULIA pentru a predat tot ce am ? si a doua problema daca pot solicita da actele de lichidare le pot primi prin posta la adresa de acasa ?
Răspuns la discuția ce sa fac
ok multumesc