avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate creolaiurist

Activitate creolaiurist

Răspuns la discuția Contabilitate farmacie
Am mentionat ca exista un program de gestiune a farmaciei, unde intra facturile de la furnizori, se face pretul de vanzare cu amanuntul, dar nu imi da posibilitatea de a exporta aceste date.
Si nu ar avea rost sa mai introduc factura cu fiecare punct continut atata timp cat stocurile exista in programul de gestiune.Si e ok si cu analiticele, pentru ca la asta m-am gandit si eu, dar in conditiile in care exista 4 puncte de lucru, plus depozit si pe deasupra avem si doua cote de TVA, as avea nevoie de niste sfaturi care sa imi usureze munca.
Ma gandesc ca in momentul lucrului cu atatea gestiuni sa nu dea programul vreo eroare.
Daca nu raman la a tine contabilitatea la mana in secolul tehnologiei.:)
Răspuns la discuția Contabilitate farmacie
Adica in cursul unei luni imi intra de la furnizorul x 30 facturi cu valoare totala de 5000 si pret de vanzare 8000. De la furnizorul Y imi intra 20 facturi cu valoare totala de 2000 si pret vanzare 3000. Si sa introduc fiecare furnizor, pe analitic cu valoare centralizata a facturilor primite intr-o luna.
Si probleme tot ar mai fi, pentru ca fiind patru puncte de lucru, exista incasari de la toate cele patru, si plus exista si mai multe case de marcat.
Si de asemenea plata furnizorilor, care ar trebui facuta tot centralizat, desi nu ar fi corect, si tot asa.
Dar, pe de alta parte nu cred ca este corect sa tin evidenta casei si a bancilor in registre de tip excel.
Ideea este ca as vrea sa stiu si incasarile pentru fiecare farmacie in parte pentru a evalua rentabilitatea lor.
Si de asemenea, atata timp cat facturile intra odata in gestiune, pe baza programului de gestiune stocuri, consider dublata munca de a le mai introduce odata intr-un program de contabiliatate.

Răspuns la discuția Contabilitate farmacie
Problema ar fi la preluarea furnizorilor...dat fiind faptul ca asa am cum specificat mai sus exista cam 400 de intrari pe luna, care se opereaza in programul de gestiune al farmaciei, si de mana ca si documente contabile.
Eu ma gandeam la o varianta eventual centralizata sau ceva de genul asta. Nu s-a mai confruntat nimeni cu situatia asta? Sau macar una asemenatoare????
Am nevoie de ajutor!!!
M-am angajat recent ca si economist la o farmacie. Spre surprinderea mea, contabilitatea se tine pe hartie, si nu pentru ca nu ar exista un program de contabilitate platit, ci din cauza problemelor de armonizare dintre programul de contabilitate si programul de gestiune a marfurilor.
Problema ar fi cam asa:
-exista un depozit unde intra pe parcursul unei luni cam 500 de facturi;
-exista patru puncte de lucru;
-se lucreaza cu CNAS.
As dori daca se poate sa primesc un sfat in legatura cu posibilitatea transpunerii contabilitatii de pe hartie pe calculator.
Multumesc anticipat!!!
Discuție Revisal
Am si eu o problema cu revisalul. Calculatorul pe care este revisalul a fost virusat, si in urma devirusarii, programul nu se mai deschide. Exista, insa baza de date acces, dar nu ma descurc la preluare pentru ca apare ca nu este instalata versiunea 1.0.0. Cum pot proceda in situatia de fata? Refac revisalul?
Am ratacit pe undeva registrul unic de control al firmei. Care este procedura de recuperare a acestuia?Care sunt pasii care trebuiesc urmati?
Răspuns la discuția Zilieri
Sunt persoana fizica, nu persoana fizica autorizata. La subventiile pentru animale am declarat persoana fizica. Nu este complicata procedura cu zilierii, in cazul in care ma hotarasc sa devin PFA.
Răspuns la discuția Zilieri
As fi vrut totusi sa stiu cum as putea intra in legalitate din punctul acesta de vedere!
Discuție Zilieri
In conditiile in care sunt persoana fizica si desfasor activitate de crestere a animalelor, dar nu vrea sa deschid firma, si am nevoie de zilieri cum as putea sa procedez in aceasta situatie, pentru ca ma tem de un control al ITM-ului. Am nevoie de zilieri doar 3 luni din an.
Exista in legislatia romaneasca o prevedere legala pentru raspunderea salariatilor in caza de dauna/furt care poate fi concretizata intr-un act aditional la contractul individual de munca?