avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Activitate doctoritza

Activitate doctoritza

Acum aproximativ 1 - 2 ani bunicii mei au achizitionat o casa in valoare de 6000 RON dezafectata ca sa zic asa adica nu avea curent , nu se putea locuii in ea . Au incheiat doar o chitanta sau un act de mana in care ma rog s-a scris date vanzator cumparator suma ma rog ... Aceasta chitanta act a fost intocmit in fata primarului secretarului de la primarie am inteles . Toate bune si frumoase intre timp bunicii au mai investit 20000 de ron in acea casa in consolidari si ma rog toate reparatiile pentru a putea locui in ea . Nu au facut act de vanzare cumparare mergand probabil pe incredere stiti cum e vorba la tara lasa ca facem noi actele . Doar ca acum bunicii s-au hotarat sa faca actele si surpriza . Vanzatorul nu vrea sa le mai faca . Ce este de facut in aceasta situatie ? Exista vreo cale sa poata face actele , gen o intentare de proces care sa aiba si succes ?
Suspectez faptul ca acestia se ocupa cu practici oculte , vrajitorii chestii de genu asta . In ultimul timp s-au intamplat multe lucruri stranii accidente , probleme etc . Aceiasi situatie a mai fost acum cativa ani trecand printr-o perioada asemanatoare si foarte grea gasind atunci ceva pe covorul de la usa ma rog ... nu sunt nebuna si nici paranoi dar aceste lucruri chiar exista si oamenii rai intentionat le practica . Pentru siguranta si linistea mea as dori sa instalez acest sistem de supraveghere . Am indicii ca istoria s-ar repeta dat fiind faptul ca am gasit ceva iar pe pres iar lucrurile merg din ce in ce mai rau .
M-am decis sa instalez un sistem de supraveghere video . Locuiesc la bloc si deoarece am unele suspiciuni in privinta unor vecini vreau sa stiu daca pot monta fara nici un fel de probleme un sistem de supraveghere video la usa de la intrarea apartamentului meu asta insemnand pe scara dar in dreptul usii mele . Va multumesc anticipat .
O sa ma interesez de numarul dosarului . Intelesesem ca daca sunt dat in judecata pot sa introduc ca si garant in instanta asiguratorul pe baza contractului si a politei de asigurare .
Nu mi s-a comunicat nici un numar de dosar . I s-a comunicat numai pagubitului . Mie mi s-a inmanat doar o dovada de reparatie si atat . O sa merg la firma de asigurari si o sa cer numarul de dosar . Imi puteti sugera ce anume sa cer in reclamatia catre CSA ?! Eu nu doresc decat ca pagubitul sa-si recupereze banii necesari repararii masinii si sa fiu odata lasat in pace ca m-am saturat .
Buna ziua . Mentionez ca acum 2 luni de zile am fost implicat intr-un accident rutier soldat doar cu pagube materiale. Bineinteles vinovatul fiind eu . Mentionez ca eu sunt coducator auto dar nu si propietar al masinii . Am mers pe cale amiabila am recunoscut vinovatia si am deschis un dosar de dauna la bine cunoscuta firma de asigurari cu sediul la Sibiu.


In urma acestui fapt s-a hotarat ca despagubirile celui avariat sa fie in cuantum de 1000 RON chiar daca devizul reparatiei este de 6000 . Cei de la asigurari au spus ca nu vor da nimic in plus daca accepta aceasta suma bine daca nu iar bine . S-a facut o reanalizare a dosarului si aceiasi poveste nimic nu s-a schimbat. Intre timp pagubitul a facut si o sesizare la CSA .


Zilele trecute mi-a dat telefon si mi-a spus ca intentioneaza ( si sigur asa va face ) sa se constituie parte civila in proces pentru acoperirea daunelor pentru ca s-a saturat de cei de la asigurari ca nu vrea sa ii dea pe ei in judecata ... ma rog . El vrea sa isi recupereze banii de la mine stiind ca de la firma asiguratoare este putin probabil , costisitor si cere mult timp asta .


In acest caz eu ce fac ? Mentionez ca nu imi permit angajarea unui avocat care sa imi apere drepturile si interesele . Vreau sa stiu daca castiga acest proces pot fi obligat sa suport eu reparatiile s.a.m.d . Mentionez ca exista o polita de asigurare valabila la data accidentului .


In mod normal eu ( sau ma rog propietarul ) sunt un contractant de buna credinta cum ar venii nu ? atata timp cat este incheiata o polita de asigurare .

Si mai vroiam sa va intreb cum ma poate obliga instanta la plata eventualelor despagubiri daca nu am nimic pe sufletul meu , nu servici nu propietati nu nimic . Care este modalitatea ? Ce se va intampla de exemplu daca el castiga si eu nu am cum sa despagubesc ? De unde sa ii dau ?


Vreau sa stiu cum pot scapa din acest lucru pentru ca este deja o presiune foarte mare pe mine . Astept un raspuns cat mai concret referitot la urmatorii pasi ... cateva sfaturi. Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Platesc despagubiri sau nu ?
Asta daca va actiona direct in instanta compania de asigurari . Dar daca renunta la procesul cu ei si ma cheama direct pe mine ?
Răspuns la discuția Platesc despagubiri sau nu ?
Am inteles . Sper totusi sa nu fie nevoie . Partea proasta e ca asigurarea e facuta la Carpatica si dupa cate am citit sunt bun de plata ca astia nu despagubesc pe nimeni . Pagubitul in cazul refuzului deschiderii dosarului de dauna ma poate da in judecata ? Si daca da eu de unde ii dau banii ? Nu asigurarile ar trebui sa intre in proces cu el ?
Răspuns la discuția Platesc despagubiri sau nu ?
Ce vrea sa insemne aceasta procura de reprezentare ? Problema ca propietarul este in alta localitate si prea curand nu pot avea un contact cu aceasta . Plus de asta nu vad care ar fi problema atata timp cat in constatarea amiabila se scrie detinatorul politei ( care polita in fapt este a masinii nu a propietarului , in ea este mentionat propietarul dar polita apartine masinii ) iar la conducatorul care a produs accidentul sunt trecut eu .Mie teama sa nu accepte dosarul de dauna ca sa poata omul sa isi faca masina si sa fiu nevoit sa achit eu cheltuielile . Sper in continuare sa fie totul ok . Luni o sa ma prezint la asigurari . Accidentul s-a produs vineri dupa amiaza si nu mai era nimeni la asigurari . Au venit doar cei de la asigurari si au facut pozele . Sunt foarte suparat ... imi cer scuze ca va adresez atatea intrebari dar nu pot sa dorm noaptea cand ma gandesc . Multumesc anticipat .
Răspuns la discuția Platesc despagubiri sau nu ?
Este nevoie de prezenta propietarului autoturismului ? mentionez ca acesta este plecat din localitate . Sper sa nu existe probleme si cei de la asigurari sa-mi puna bete in roate :(