avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters186948

Activitate ContSters186948

Răspuns la discuția admitere magistratura 2011
:O:O:O:-/
scuze ca mi-am "permis" sa postez pe acest topic...pe viitor nu voi mai "deranja" pe nimeni.

va doresc spor la invatat si putere de a trece prin "focurile" asteptarii.
iar, pentru viitorii magistrati, multa intelepciune in luarea decizilor

o zi buna.
Răspuns la discuția admitere magistratura 2011
e pentru prima data cd urmaresc LIVE o sed CSM...dezamagire mare...zici ca erau la piata si negociau pretul...presedintele CSM nu are stofa de sef...nu are vana in el...cum ar zice bunica....in schimb T.N. si C.D. sunt mai incisivi.

oricum...concluzia mea este ca nu se vrea ordine in sistemul judiciar...doar se vaicaresc ca au peste tot sunt doasare peste media nationala...dar nimeni nu ia pozitieX-(

prietena mea are cate 120 dosare pe sedinta...mai are putin si se muta la instanta...ajunge acasa numai pe la 9 seara si ca ea sunt multi altii...si se mai mira ca nu se dau termene lungi sau ca nu se iau decizii corecte.
Răspuns la discuția admitere magistratura 2011
salutare.
Un inceput calduros de primavara!:hugall::kissing:
iata raspunsul de la MJ la solicitarea mea
www.avocatnet.ro/content/con...

acum trageti voi concluziile#-o
pentru noile coduri urmariti
[ link extern ] /
phelippa a scris:

Foarte bine ai facut...
hai sa dezbatem noul articol introdus in codul de procedura civila: 278 indice 1 "Plangerea formulata impotriva solutiei de respingere dispuse de procurorul ierarhic superior este inadmisibila"

pai, au introdus in cod RIL-ul
Avand in vedere ca nu se mai da examen in martie precum si faptul ca acel topic s-a transformat intr-un "camp de bataie", am deschis un nou subiect.
va astept cu subiecte si spete interesante.
Răspuns la discuția ADMITERE MAGISTRATURA MARTIE 2011
multumim!
Eu personal, sunt de acord cu opinia ta despre motivarea unei hotarari.
Cum am mai spus pe forum, fiind si de partea cealalta a baricadei, mi-am dat seama ce as indrepta eu in cazul in care as fi judecator.
Daca eu ca justitiabil am avut pretentia sa-mi raspunda la toate argumentele mele, atunci de ce nu as face asta cand as ajunge judecator?
In caz contrar, ar insemna, pentru mine, ca mi-am incalcat principiile.E posibil sa fie infernal sa faci asta, dar vorba ta, macar cateva randuri.

In rest disputa, INM-isti versus cincinalisti va exista intotdeauna.Ideea este sa acceptam ca exista ambele modalitati si sa facem ceva constructiv cand ajungem pe post pentru a scoate justitia la lumina.
De altfel, in viata exista mereu "razboaie" intre categoriile profesionale....ca de ex. privati versus bugetari, avocati versus consilieri juridici, etc.

Spor la invatat va doresc si eu....eu tot cu penalul general ma lupt, asta cand nu ma "lupt" la desene animate sau colorat cu fetita mea de 2 ani:P

Răspuns la discuția ADMITERE MAGISTRATURA MARTIE 2011
vb. cuiva de pe forum:VOI DE INVATAT, MAI INVATATI CEVA?

pe cei care dau la INM ii inteleg ca au timp, avand in vedere ca materia e mai putina, dar pe "cincinalisti":O
sunt peste 600 pagini CEDO,
unificarea practicii judiciare peste 400 de pagini
practica judiciara peste 400 de pagini
la care adaugam materia in plus din tematica

asa ca hai la treaba...eu de ex. am inceput penalul general...daca mai este cineva care repeta penalul ...hai sa schimbam ceva impresii

am postat nu demult o speta legata de infractiunea de inselaciune si anularea contractului de v-c...NIMENI NU S-A OBOSIT SA O GANDEASCA SI SA-SI DEA CU PAREREA

de-asta a fost creat acest topic...nu pentru refularile unora
Răspuns la discuția ADMITERE MAGISTRATURA MARTIE 2011
costelinio a scris:

Eu nu cred ca rostul topicului e de a vedea care e mai destept, haideti sa schimbam idei , opinii constructive . Examenul nu se da pe forum si nu va da nimeni puncte in plus la examen pentru contraziceri.
Certitudinea referitoare la examen este data de anuntul care va fi publicat cu 2 luni inainte, restul sunt presupuneri, temeri, frustrari.
Indiferent de conditii regulile le fac ei, noi suntem aspirantii si cine se poate adapta va intra, cine nu va sta si va plange pe forum invocand nedreptati.

=D>