avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Activitate geronimo00

Activitate geronimo00

O cladire noua cu DS+P+4E nu are prevazut niciun ascensor. Este corecta incadrarea cladirii ca avand 6 niveluri (demisolul este spatiu locuit, identic cu celelalte niveluri) ?

Cunoaste cineva o prevedere care impune obligativitatea dotarii cu lift ?

Multumesc
Asadar, revin cu intrebarea - stie cineva ce CCM e valabil/se aplica in prezent pentru aceasta situatie?
Multumesc anticipat
Multumesc pentru precizari. A mai ramas sa identific ce contract colectiv de munca este valabil/aplicabil in situatia prezenta?
Am precizat ca la nivel de unitate nu exista un contract colectiv de munca si nici in cim nu sunt prevederi legate de eventuale sume compensatorii in acest caz.
Buna ziua,

Din motive (pretexte) financiare mi s-a adus la cunostinta verbal ca urmeaza sa mi se incheie contractul de munca in curand.

In cazul terminarii contractului de munca pentru motive ce nu tin de persoana angajatului, de ce drepturi as putea beneficia? La nivel de unitate nu este incheiat un contract colectiv de munca. (suntem sucursala din romania a unei firme mari dintr-o alta tara, si numarul de angajati de aici e sub 20, de unde am dedus ca nu era obligatorie existenta unui CCM la nivel de unitate).

Cate zile de preaviz sunt valabile in acest caz si as dori sa stiu daca am dreptul la salariu(i) compensatorii.

Am incercat sa identific un CCM la nivel de ramura pentru codul de activitate CAEN 711 (Activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea) dar nu am reusit.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Chiar nu are nimeni idee despre o astfel de situatie? Poate trebuia sa postez mesajul in alta sectiune a forumului. Daca aveti sugestii va rog sa le dati curs.
Multumesc
Un dezvoltator (persoana fizica) construieste 4 blocuri de locuinte cu regimul DS+P+3E+M, si are prevazut in proiectul initial accesul pe la parter. Intre timp se razgandeste si face accesul in cladire pe la demisol. Toate acestea fara a prevedea un lift in cladire, desi exista 2 acte care (dupa mine) reglementeaza ca era obligatoriu sa monteze si un lift
ORDINUL Nr. 1383 din 24.09.2002 pentru aprobarea reglementării tehnice „Normativ privind proiectarea clădirilor de locuinţe : " 3.2.(B).
3.2.(B).l. Siguranţa deplasării cu ascensorul
a. clădirile etajate se vor dota cu:
 min. 1 ascensor­ la clădiri cu mai mult de P + 3 etaje;
 min. 2 ascensoare ­ la clădiri cu mai mult de P + 5 etaje, astfel conformate încât să permită şi transportul mobilierului de dimensiuni mari;"

si
Normativul privind dotarea cu ascensoare a cladirilor de locuit P92-1982 :
" Clădiri de locuit
2.6. Clădirile de locuit cu mai mult de 5 niveluri se vor dota cu ascensoare. Numărul şi tipul ascensoarelor se vor stabili potrivit tabelelor 1 şi 2."

Stadiul constructiei e la nivel de finisaje interioare, spre final. Cui ne putem adresa noi, ca viitori proprietari, pentru respectarea legislatiei?
Domnule T.V. dati-mi voie sa am o retinere referitoare la competentele oamenilor de la respectiva agentie, si v-o spun din proprie experienta; Mi-au trebuit 7 scrisori oficiale si cam tot atatea luni de zile ca sa obtin un calcul corect al indemnizatiei CCC, date fiind particularitatile cazului. O sa ma adresez AJPIS dar as fi dorit si o alta parere, eventual cineva care s-a lovit de o situatie similara.
Va multumesc
Buna ziua,

Nu stiu daca s-a mai confruntat cineva cu situatia asta :
Sotia mea a terminat perioada de 1 an de CCC la 01.07.2012; anterior ea a obtinut venituri doar din activitatea de PFA (care e inchisa acum).

Daca doreste sa beneficieze de concediu fara plata conform legii care se acorda pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului, cui trebuie sa se adreseze si care e procedura .

Va multumesc
Multumesc de raspuns.

Din discutia cu AJOFM a reiesit ca in evidentele lor nu figureaza cu contributii pentru somaj in perioada in care a avut doar PFA (ramane sa clarificam de ce). Ce se intampla in acest caz, se poate folosi de perioada de concediu medical de 2 luni anterioare nasterii si cel de crestere a copilului de 11 luni ca sa insumeze cele 12 minime de cotizare?
Buna ziua,

Supun atentiei dumneavoastra urmatoarea situatie:

Sotia mea a intrat in Concediu de Ingrijire Copil obtinand venituri din activitatea de PFA traducator. Evident ca sa poata face acest lucru a inchis activitatea PFA in aceasta perioada .Acum la terminarea perioadei de concediu de ingrijire, ales pentru 1 an, nemaiavand activitate se pune problema daca poate beneficia de ajutorul de somaj ?
Mentionez ca in timpul functionarii PFA a platit contributiile catre somaj, pana la momentul inchiderii activitatii (August 2011), dupa care s-a aflat in concediu de incgrijire copil pana la 1 iulie 2012.