avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Activitate andreianaa

Activitate andreianaa

mama mea a obtinut in 1997,printr-un act de donatie ,de la matusa ei o suprafata de teren,de 2500m.aceaste matusa a facut un testamet unui frate de-al ei in 1992.matusa a decedat in 2001. fratele mostenitor a facut succesiunea in 2004 cand primaria comunei a emis o adeverita neconforma cu realitatea,adica nu au efectuat corect operatiunele in registrul agricol si au trecut si terenul mamei mele in acea adeverinta.mostenitorii acestuia[caci a decedat si fratele mostenitor] au facut succesiunea,banuiesc cu aceeasi greseala]si au vandut terenurile si casa defunctei matuse.abea acum in 2013,cand m-au anuntat de greseala produsa.mentionez ca si mama mea a decedat subit in urma cu aprox 3 luni .singurii mostenitori sunt eu si tatal meu si nu am facut inca succesiunea in acest scurt timp.am fost somati ,presati de acesti mostenitori,au spus ca "au vandut si pamantul nostru din greseala"si ca nu mai avem ce face si sa semnam si sa acceptam suma derizorie pe care ne=au promis-o,noi necunoscand cumparatorul si ca nu mai avem ce face.din cate stiu eu,tatal meu si cu mine nu putem face nicio vanzare fara a face succesiunea de pe urma mamei si nimeni in tara asta nu ma poate obliga sa vand o propritate daca eu nu vreau.dar cum este cand cineva vrea sa ta deposedeze de o propretate a ta.mai grav este ca s-a ajuns la situatia asta datorita unei institutii a statului,primaria,pe care o pot acuza de neglijenta in serviciu,fals in acte,abuz in serviciu si tulburare de posesie?ce credeti ca se poate face?sa vorbesc cu un avocat si sa merg in tribunal,dar asta costa destul de mult in raport cu posibilitatile mele si valoarea mica a terenului cu pricina,dar mai cu seama aici este vorba de principii[cat ar costa taxa de timbru si onorariul aprox la avocat?]sau sa depun o plangere penala pt tulburarea dreptului de posesie la politie sau parchet,situatie in care in urma urmaririi penale s-ar ajunge la tribunal pe mine m_ar costa ceva? va multumesc anticipat pt raspuns!
Răspuns la discuția asigurarea de sanatate
multumesc pt raspuns
multumesc pt raspuns
m-am nascut la 11 03 1966 si lucrez neintrerupt din august 1984[adica de 28 de ani si 3 luni],iar din oct 2005 am si spor pt conditii periculoase. cand ma voi putea incadra la pensie normala pt limita de varstasau anticipata?
fiul meu are 24 ani si a absolvit o facultate si un master la buget.acum este student la al doilea master ,la taxa si nu lucreaza. poate beneficia de indemizatie de somaj?
:help:fiul meu are 24 ani.a terminat o facultate si un master la buget .acum face un al doilea master cu taxa si nu lucreaza.pana la 26 ani beneficiaza de asigurare de sanatate,fiind student?
sunt asistent medical principal cu o vechime de 27 ani.ce salariu voi avea conform noii grile de salarizare unitara?in sanatate vor fi pastrate sporurile?