avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate simircea

Activitate simircea

Răspuns la discuția pensie neprimita

Multumesc pentru raspuns.
Am trimis mesaj la CNPP si mi-au transmis ca nu am depus adeverinta de incetare a somajului ceea ce este fals - am numarul de inregistrare a depunerii adeverintei si l-am transmis si lor.
Răspuns la discuția pensie neprimita
Problema nu este cred la posta - in mod normal si legal casa de pensii era obligata sa trimita pensia pe luna in curs dar probabil se merge pe ideea ca pensionarii suparati mor mai repede si in acest mod se face economie la bugetul statului.
Desi am primit decizia ca plata pensiei mele sa inceapa cu data de 04.10.2017, desi mi s-a promis plata efectiva in jurul datei de 27.10.2017, nu s-a intamplat nimic (cei de la posta mi-au spus ca "nu sunt pe lista") iar functionara de la casa de pensii mi-a spus (fara explicatii sau scuze) "...luna viitoare...".
Este correct si normal ce se intampla? Si ce ar trebui sa fac sa rezolv aceasta situatie?
V-as fi recunoscator pentru un sfat.
Cu multumiri,
Mircea Sibianu
In ce conditii un roman cu nume romanesc isi poate schimba numele de familie si prenumele in cele de provenienta germana?

Multumesc
Multumesc pentru raspuns - totusi imi este neclar urmatorul aspect: un contract este o intelegere intre doua parti; in cazul in care una dintre parti dispare ca urmare a decesului, intelegerea si in mod direct contractul nu mai exista - deci orice factura emisa dupa data decesului este teoretic ilegala.
In baza carei legi, rudele persoanei decedate sunt obligate sa plateasca facturi emise pe numele persoanei decedate, mai ales dupa data decesului ?
Nici chiar obligatia de a anunta decesul nu pare normala - firma de telefonie ar fi trebuit sa trimita pe cineva in control dupa prima factura neplatita pentru ca era vorba de o persoana in varsta de 92 de ani.
Obligatiile unei personae trebuie precizate printr-un act juridic cu aprobarea si semnatura persoanei respective - in caz contrar aceste obligatii nu exista.
As dori, daca se poate, sa aflu si parerea Dumneavoastra.
Multumesc
In cazul unor servicii de telefonie, este valabila factura emisa dupa data decesului beneficiarului serviciilor precizate? Multumesc.
Răspuns la discuția drept de proprietate
Multumesc pentru raspuns - da, este vorba de terenul de 100m2 confiscat de comunisti si retrocedat mamei mele - doar mama mea are drept de proprietate, sau este vorba de toti mostenitorii bunicii mele (ultimul proprietar)?
Buna ziua,
Iata pe scurt urmatoarea situatie: bunicii mei aveau in 1948 un teren de 300m2; comunistii le-au luat 100m2; prin anii '60 bunica mea ramasa singura, a vandut restul de teren cu casa cu tot parintilor mei; acel teren luat a fost revendicat dupa anul 2000 de mama mea - deoarece era in proprietatea primariei, s-a gasit o solutie si terenul confiscate de comunisti a fost retrocedat pe numele mamei mele.
INTREBARE: tatal meu, casatorit cu mama mea la data achizitiei terenului, avea sau nu drept de proprietate asupra acestui teren? - practic, dupa decesul tatalui meu, acest teren intra la masa succesorala?
Multumesc
Răspuns la discuția legalitate carte identitate
Multumesc, voi proceda intocmai cum m-ati sfatuit.
Răspuns la discuția legalitate carte identitate
Eu nu am retinut CI - am asigurat doar siguranta pentru a nu fi furat din nou. In situatia in care stii unde se afla CI nu poti da declaratie ca este pierdut sau furat deoarece este declaratie mincinoasa - pe baza declaratiei "nu am CI, este la fiul meu" nu se fac documente, faptul ca nu ai CI trebuie motivat dar cu adevar nu minciuna.
Dar asa este realitatea: intentiile mele bune trebuie amendate de lege iar intentiile mizerabile de a face acte fara stirea mea sunt normale; sa va dau un exemplu , ca sa intelegeti mai bine:
a doua zi dupa inmormantarea tatalui meu, mama si fratele meu au incercat succesiunea fara mine dar au avut ghinionul ca notarul sa fie corect...