Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Valabilitate factura dupa decesul titularului
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Valabilitate factura dupa decesul titularului

In cazul unor servicii de telefonie, este valabila factura emisa dupa data decesului beneficiarului serviciilor precizate? Multumesc.
Bineinteles.
Trebuie informat operatorul telefonic pentru denuntarea contractului fara plata unor penalitati.
Multumesc pentru raspuns - totusi imi este neclar urmatorul aspect: un contract este o intelegere intre doua parti; in cazul in care una dintre parti dispare ca urmare a decesului, intelegerea si in mod direct contractul nu mai exista - deci orice factura emisa dupa data decesului este teoretic ilegala.
In baza carei legi, rudele persoanei decedate sunt obligate sa plateasca facturi emise pe numele persoanei decedate, mai ales dupa data decesului ?
Nici chiar obligatia de a anunta decesul nu pare normala - firma de telefonie ar fi trebuit sa trimita pe cineva in control dupa prima factura neplatita pentru ca era vorba de o persoana in varsta de 92 de ani.
Obligatiile unei personae trebuie precizate printr-un act juridic cu aprobarea si semnatura persoanei respective - in caz contrar aceste obligatii nu exista.
As dori, daca se poate, sa aflu si parerea Dumneavoastra.
Multumesc