avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Activitate toc_shrek

Activitate toc_shrek

Chiar nu ma poate ajuta nimeni????
Buna ziua. Am o intreprindere individuala deschisa in ianuarie 2011(cod CAEN 4781 Comert cu amanuntul al produselor alimentare, bauturilor si produselor din tutun efectuat prin standuri, chioscuri si piete).Am functionat decat 2 saptamani.Am inteles ca trebuie in cazul in care nu inchid activitatea sau o suspend sa depun declaratile la finante.Ce formulare trebuie sa depun si la ce termene ?.Multumes.
Am o intreprindere individuala si nu mai functionez.Ma gandeam sa suspend activitatea, dar finu meu ar vrea sa o preia si sa ii schimbe codul caen.Este posibil sa o preia si eu sa ma scap de ea ??......si ce anume trebuie sa fac???.Astept raspuns si va multumesc
Am deschis acum 2 luni o intrepeindere individuala pt vanzari produse legume si fructe cu amanuntul si nu a mers precum speram.Acum as dori sa suspend activitatea sau sa o inchid.Care este metodologia???Cu casa de marcat ce fac?Ce acte trebuie sa depun si ce costuri sunt?Cum este mai bine sa o inchid sau sa o suspend?Multumesc.
Am o intreprindere individuala si am inteles ca imi trebuie si registru de casa unde trec incasarile in fiecare zi si Z-ul.Cum se complecteaza nr act casa,nr anexa, simbol de corespondenta...etc
Nu ma ajuta nimeni?
Mi-am deschis o intrep. indv. si din cate am citit imi trebuiau urmatoarele documente:registru de control unic, registru de inventar, registru de incasari si plati si note de receptie.Acum am aflat ca imi trebuie si raport de gestiune, raport de casa, facturi,chitantiere si alte documente necesare desfasurarii activitatii.Chiar sunt obligatorii toate? Multumesc
Răspuns la discuția plata pensii si sanatate
Multumesc
Am o intreprindere individuala pt legume fructe in piata.Eu sunt singurul administrator si as vrea sa il las pe tata la taraba.Daca nu ii fac carte de munca poate sa stea si sa vanda?;sau ce forma legala as putea sa ii fac.........contract de munca si sa il tin in proba??Va multumesc
X-(Eu lucrez si am carte de munca la stat.Am deschis o intreprindere individuala si am inteles ca trebiuie sa platesc si la pensii si la sanatate.De ce trebuie sa mai platesc din moment ce la platesc la servici.Multumesc