avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Activitate George Mihai

Activitate George Mihai

Buna ziua,
Va solicit sprijinul pentru urmatoarea situatie:
De curand am deschis un SRL cu activitate principala cod CAEN 7022, in care suntem 2 asociati, ambii si administratori. Colegul meu este expert contabil membru CECAR si doreste sa se inregistreze PFA cu cod CAEN 6920. In aceasta calitate, de PFA, poate sa:
- furnizeze servicii de contabilitate pentru SRL in care este asociat si administrator?
- utilizeze PC-ul SRL pentru activitatile PFA (atat pentru SRL cat si pentru alti clienti)?
- declare sediul social pentru PFA la aceeasi adresa unde este declarat si sediul SRL?
Va multumesc!
Buna ziua,
Va prezint urmatoarea speta la care as dori un raspuns din partea dumneavoastra:
Administratorul unui SRL si-a dat demisia la solicitarea asociatilor. Persoana in cauza este si angajatul firmei cu CIM pe functia de director general.
Care este regimul juridic pentru aceasta situatie?
Aceasta demisie inseamna si incetarea CIM? Ramane angajatul firmei in continuare si pe ce post?
Va multumesc.

Persoana in acuza si-a dat demisia din functia de administrator la solicitarea asociatilor. Care va fi statutul sau? In urma acestei demisii mai este angajatul firmei?
Doamna Pintea, revin cu rugamintea la dvs. sa-mi spuneti daca "Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii 263/2010 privind sistemul unitar
de pensii publice" modifica cumva raspunsul pe care l-ati formulat in data de 18.02.2011, cu referire la situatia prezentata de mine.
Va multumesc!
Tuturor va adresez un salut calduros si va supun atentiei urmatoarele:
Vreau sa fac sapunuri naturale "handmade" si sa le comercializez, intreaga activitate sa se desfasoare in mod legal.
Doresc sa cunosc care sunt pasii de urmat pentru deschiderea acestei mici afaceri?
Ce specializare/profesie trebuie sa ai? Chimist sau oricare alta?
Trebuie infiintata o firma, un PFA etc, sau nu-i nevoie?
Ce autorizatii/avize etc trebuie sa obtin pentru productie si pentru comercializare?
Orice sfaturi, orientari pe care le considerati importante pentru aceasta activitate.
Va multumesc!

......se pare ca se mai coroboreaza si cu prevederi din alte legi ( posibil Legea 19, Legea 119 si altele), pe care nu le cunosc.....
Va adresez tuturor un salut calduros si va supun atentiei urmatoarea situatie:
La 01.05.2009 ( varsta 47 ani) am iesit la pensie in baza Legii nr. 164/2001, art. 16, alin. 1, lit. (b) - pensie anticipata partiala.
Conditiile au fost urmatoarele:
Vechime efectiv ca militar = 27 ani
Din care:
25 ani si 25 zile = spor 100%
5 luni si 10 zile = spor 50 %
Total vechime = 53 ani
Perioada de contributie la fondul pentru pensie suplimentara = 18 ani, 1 luna si 6 zile.
Doresc sa stiu cum sa interpretez prevederile Legii nr. 263 / 2010 , art. 114 si art. 6.
In conditiile in care ma angajez cu forme legale in sistemul privat, pot cumula pensia cu salariul, oricat de mare ar fi acesta?
In caz negativ, ce forma de angajare pot incheia cu angajatorul?
Va multumesc!
Răspuns la discuția cum faci o firma de paza???
Sunt interesat daca si acum, in 2011, etapele prezentate mai sunt aceleasi.
Va multumesc