avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Administratorul unui SRL si-a dat demisia la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Administratorul unui SRL si-a dat demisia la solicitarea asociatilor, dar el mai detine si functia de director general.

Buna ziua,
Va prezint urmatoarea speta la care as dori un raspuns din partea dumneavoastra:
Administratorul unui SRL si-a dat demisia la solicitarea asociatilor. Persoana in cauza este si angajatul firmei cu CIM pe functia de director general.
Care este regimul juridic pentru aceasta situatie?
Aceasta demisie inseamna si incetarea CIM? Ramane angajatul firmei in continuare si pe ce post?
Va multumesc.

Persoana in acuza si-a dat demisia din functia de administrator la solicitarea asociatilor. Care va fi statutul sau? In urma acestei demisii mai este angajatul firmei?
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 11:14, 11 August 2012
Si-a dat demisia din functia de administrator dar ramane in functia de director general.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Administrator angajat Pispirica Pispirica Buna ziua tutoror! Intru direct in subiect caci nu e timp de pierdut :D Speta mea este urmatoarea: Am un SRL in care asociati sunt 2 persoane juridice. In ... (vezi toată discuția)
Demisie administrator raca raca Sunt administratorul unui SRL din 2006. Anul trecut asociatul unic a vandut firma unei alte persoane (tot asociat unic-cetatean strain) eu ramanand in ... (vezi toată discuția)
S.c. cu asociat unic bdd bdd asociatul unic al unei societati comerciale poate fi si administrator (denumit prin decizia administratorului unic si inregistrata mentiunea la Registrul ... (vezi toată discuția)