avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 784 soluții astăzi
Forum Activitate darkynok

Activitate darkynok

De o luna gazduiesc niste ucrainieni, le iau o suma modica de bani , am inteles ca exista un program pt decotare 50/20 (cazare/hrana) , aveti idee daca pot aplica si daca este legal sa fac o solicitare din moment ce eu incasez deja o suma modica ..... ?Aveti idee ce prevede legea?
De curand am achizitionat un teren de 500mp, terenul este ingradint staga si dreapta , fiecare vecin a luat 15cm si a pus gard comun , pe hotar, FARA acordul nimanui (nici al fostilor proprietari al acestui teren). Ideea e in felul urmator, acestia sustin amandoi ca au autorizatie de construie pe garduri. Cum s-a putut construii pe hotar fara acordul fostului proprietar? Fiecare imi cere 5000euro pe gard (deoarece materialele s-au --scumpit--- ). ...Trebuie ca eu sa le platesc acesti bani? Eu doresc sa imi fac alt gard, pe terenul meu , cum prevede PUZ-ul actual. Unde pot afla mai multe informatii despre masuratori si autorizatiile lor de constructie asupra gardului? Unde ma pot adresa?
De curand am cumparat un teren, vechiul proprietar i-a dat acordul VERBAL , nimic scris , sa construiasca gardul gros de 30cm, 15cm fiind ocupati din terenul meu. Doresc sa construiesc o casa , la limita cu acest gard si am nevoie de acordul lui notarial, acesta refuza. Ce pot face in cazul acesta? Nu e normal sa il pun sa darame gardul? Acordul a fost dat VERBAL , nu la notariat de catre fostul proprietar. Dupa ce s-a vazut cu --sacii in caruta-- acum nu il mai intereseaza.
Cum pot sa obtin o factura fiscala intocmita de un SRL (dezvoltator) acum 10 ani? Mentioinez ca factura s-a pierdut iar eu sunt actualul proprietar al bunului ( apartament ). Am contract de VC dar am nevoie de factura. Mentionez ca intre SRL si mine au mai fost inca 4-5 proprietari. Dezvoltatorul refuza sa mi-o predea pe motiv ca "a pierdut-o". Ce este de facut in acest caz? Se poate face o cerere catre ANAF sau alt organ pentru a optine o copie a facturii?
De curand am cumparat un teren, vecinii din stanga/dreapta au deja gardul construit. Ulterior am adus un cadastrist sa imi masoare, acesta mi-a spus ca vecinul a intrat 20cm pe terenul meu ,pe o distanta de 100m. Am vorbit cu acesta si mi-a spus ca are aprobare notariala de la fostul proprietar. Eu nu ma pot intelege deloc cu acesta, deoarece acum la randul lui nu imi da acordul sa ma lipesc de gardul lui si ma obliga sa construiesc la 3metrii distanta, chiar daca casa lui e mai departe. Acest lucru nu l-am stiut de la vechiul proprietar, acesta nu mi-a comunicat la momentul vanzarii ca i-a cedat 20cm pentru gard. Vroiam sa va intreb daca eu sunt acum noul proprietar, il pot da in judecata sa isi retraga gardul? Este un om cu care nu ma pot intelege deloc. Am incercat in toate modurile. Multumesc!
In luna ianuarie, anul trecut am incheiat un antecontract cu un dezvoltator imobiliar pentru un apartament, achitat integral la momentul acela. Termenul pt finalizarea VC era 01.09.2021, de atunci nu am mai semnat nimic, au trecut 8-9 luni. Blocul este in stadiul finalizat , dar dezvoltatorul mi-a predat doar cheile , la fel si celorlalti locatari , dar cand intrebam de acte , ne tot spune ca **urmeaza** Suntem aprox 200-250 pers cu aceasta problema. Ce pot face eu in cazul acesta? Daca il dau in judecata , am sanse de castig?
PFA -norma de venit. Doresc sa infiintez un PFA , reparatii echipamente telecomunicatii. Norma de venit exista. Este nevoie de casa de marcat daca o sa incasez 70% prin banca iar 30% (ocazional) cash , oferind chitanta.? Activitatea in unele cazuri se poate realiza si la domiciliul clientului. Multumesc
Răspuns la discuția Teren cu drept de folosinta
Da. Pe durata imobilului

adriandimitriu a scris:

Vreti sa spuneti drept de folosinta pe durata "vietii" imobilului.

darkynok a scris:

Da, in actele de la OCPI apar ca si proprietari iar eu am doar drept de folosita pe viata.


Răspuns la discuția Teren cu drept de folosinta


gi-jane2 a scris:

dupa 6 ani, nu poste fi vb de uzucapiune.
dezvoltatorul a rams proprietar a cotei indivize de teren sau cum ?


Da, in actele de la OCPI apar ca si proprietari iar eu am doar drept de folosita pe viata.
Acum 6 ani am achizitionat 2 apartamente intr-un bloc nou (constructie 2010). Acestea au fost achizitionate prin licitatie de la banca. Eu fiind al3lea proprietar. Primul fiind de cetatenie turca, a primit dreptul de folosinta asupra terenului aferent acestor doua locuinte. Ulterior acestea au fost preluate de banca si scoase la vanzare. Dezvoltatorul blocului (proprietarul actual al terenului, in acte) refuza sa imi cedeze cei 7 metrii , aceasta invocand diverse motive. In acest bloc sunt 100 de apartamente, toate au fost vandute cu drept de proprietate asupra terenului mai putin acestea doua. Doresc sa intru in legalitate pentru ca nu le pot unii (fiind invecinate) , nu pot face nici modificari in acte si in eventualitatea unei vanzari nimeni nu le v-a cumpara in starea actuala. Intrebare: il pot da in judecata pe constructorul blocului si altfel sa il oblig sa imi cedeze cota aferenta? Sau exista alta posibilitate? Am auzit de uzucapiune dar nu stiu daca se poate aplica.